Apel pentru salvarea bisericii de lemn din Glod. Parohia cere sprijin pentru înlocuirea acoperișului degradat - 3 ore în urmă
Cum distingi speciile de pești urmărind comportamentul lor în timp real pe ecran - 4 ore în urmă
Think-Tech Summer Camp 2026: Tabără gratuită de robotică și programare pentru elevii din Maramureș - 4 ore în urmă
„Întâlnirea Zipserilor” revine la Vișeu de Sus - 4 ore în urmă
Traseu și popas sub stele la Suciu de Sus - 8 ore în urmă
Lucrări de peste 240.000 de lei la Tăuții-Măgherăuș - 10 ore în urmă
Tabără de excelență în Preluca: Elevii maramureșeni au explorat natura și secretele corpului uman - 10 ore în urmă
Voluntari ai Serviciului de Ajutor Maltez Baia Mare, în misiune internațională la Medjugorje - 10 ore în urmă
Dezbatere asupra Legii ANI: Se va reveni sau nu la publicarea declarațiilor de avere? - 10 ore în urmă
Claude Karnoouh, antropologul care a dus numele satului Breb în întreaga lume - 10 ore în urmă
Iată și un contrabandist prins, doar că e din Ucraina
În prima zi la lunii, pe la amiază, lucrători din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Sarasău au vrut să oprească un Ford Tranzit care se deplasa de la frontieră spre DN 19. Pentru că șoferul nu a oprit și și-a continuat deplasarea cu viteză, polițiștii l-au urmărit aproximativ 10 km. În Remeți șoferul a oprit mașina și a încercat să fugă, dar nu i-a ieșit încercarea. A fost prins și identificat: H. Y., cetățean ucrainean, în vârstă de 20 de ani. În mașină au fost găsite 10.500 de pachete cu țigări, în valoare de 122.850 lei. Atât țigările, cât și autoturismul în valoare de 7.000 lei, au fost confiscate, iar bărbatul este cercetat acum pentru contrabandă.
Azi-dimineață, polițiștii ai ITPF Sighet, din cadrul serviciului Suceava au găsit în anexa cu lemne a unui imobil din Lupcina 12.000 de pachete cu ţigări de proveniență ucraineană, în valoare de 140.400 lei. Țigările au fost confiscate.














