Reorganizare la Casa de Asigurări de Sănătate Maramureș - 1 oră în urmă
Maramureșeanul Gavrilă Dunca a evoluat pe scena X Factor - 4 ore în urmă
Piața de la poarta casei: Zamfira Conț din Coruia vinde produse diverse din gospodăria proprie - 5 ore în urmă
Anul 2024 a fost cu multe proiecte, evenimente, expoziții și programe educaționale la Muzeul Maramureșan din Sighet - 6 ore în urmă
Gările din Maramureș, incluse într-un contract de curățenie pe patru ani - 7 ore în urmă
Klaus Iohannis: „Pentru a scuti România de această criză, demisionez din funcția de președinte al României” - 8 ore în urmă
Trageri de instrucție în data de 12 februarie; Vezi unde - 9 ore în urmă
Un tablou de mare valoare a fost transportat în siguranță cu ajutorul jandarmilor maramureșeni - 10 ore în urmă
Se organizează Șezătoare la Muzeul Satului din Baia Mare - 11 ore în urmă
La mulți ani, salvatori ai munților! - 11 ore în urmă
Furau tot ce prindeau prin Poienile de sub Munte
În noaptea de 18/19 octombrie, doi tineri – de 19 și 21 de ani –au pătruns prin efracţie în incinta farmaciei din Poienile de sub Munte, de unde au sustras sume importante de bani şi medicamente. Prinși rapid de polițiști, au ajuns în arest preventiv pentru 30 de zile. Cercetările ulterioare au relevat că cei doi tineri ar fi sustras bani şi bunuri din mai multe imobile (locuinţe, societăţi comerciale şi unităţi administrative), toate situate pe raza comunei Poienile de sub Munte.
Ieri, 25 octombrie, poliţiştii au percheziționat la locuinţele celor doi, găsind sume importante de bani, mai multe bunuri electronice, produse alimentare, băuturi alcoolice ș.a., provenite din activitatea infracţională. Astfel, poliţiştii au reuşit recuperarea în proporţie de 90% a sumelor de bani sustrase din farmacie. Celelalte bunuri găsite au fost ridicate de poliţişti şi urmează a fi restituite părţilor vătămate.