Ciprian Porumbescu, o viață scurtă, o muzică nemuritoare - 22 minute în urmă
Unde liturghisesc ierarhii în acest sfârșit de săptămână - 52 minute în urmă
Două intervenții dificile pentru salvamontiștii maramureșeni în zone greu accesibile - 2 ore în urmă
Alexandru Sabo, elev al Colegiului de Arte Baia Mare, selectat în Orchestra Junior a României după o audiție națională - 2 ore în urmă
Locuitorii din zona platformei Agecom reclamă praf, zgomot și mirosuri. Autoritățile au dispus verificări și măsuri suplimentare - 2 ore în urmă
Un moment rar în istoria Bisericii: un tată în fața moaștelor propriei fiice - 3 ore în urmă
Raluca Izabela Chiș, Premiul I la Concursul Național de Interpretare a Muzicii Românești „Sigismund Toduță” - 3 ore în urmă
6 iunie 1914 – S-a născut poetul și publicistul maramureșean Ion Șiugariu - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, sâmbătă 6 iunie 2026 - 4 ore în urmă
Fabrica de Campioni, la aniversare - 15 ore în urmă
Furau tot ce prindeau prin Poienile de sub Munte
În noaptea de 18/19 octombrie, doi tineri – de 19 și 21 de ani –au pătruns prin efracţie în incinta farmaciei din Poienile de sub Munte, de unde au sustras sume importante de bani şi medicamente. Prinși rapid de polițiști, au ajuns în arest preventiv pentru 30 de zile. Cercetările ulterioare au relevat că cei doi tineri ar fi sustras bani şi bunuri din mai multe imobile (locuinţe, societăţi comerciale şi unităţi administrative), toate situate pe raza comunei Poienile de sub Munte.
Ieri, 25 octombrie, poliţiştii au percheziționat la locuinţele celor doi, găsind sume importante de bani, mai multe bunuri electronice, produse alimentare, băuturi alcoolice ș.a., provenite din activitatea infracţională. Astfel, poliţiştii au reuşit recuperarea în proporţie de 90% a sumelor de bani sustrase din farmacie. Celelalte bunuri găsite au fost ridicate de poliţişti şi urmează a fi restituite părţilor vătămate.














