Copiii de la „Scena 0” urcă pe scenă la Târgu Lăpuș cu spectacolul „O sută de rochii” - 16 minute în urmă
O echipă a televiziunii publice suedeze, la ITPF Sighet, pentru realizarea unui documentar - 19 minute în urmă
28 mai 1970 s-a stins Iuliu Hosu, episcopul Marii Uniri și martirul credinței - 40 minute în urmă
28 mai 1921, s-a născut Arhiepiscopul Iustinian Chira - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, joi 28 mai 2026 - 2 ore în urmă
Mobilier solid și practic, pe care ți-l poți permite – acesta este Belini - 9 ore în urmă
Apel al autorităților din Baia Mare: atenție la copacii doborâți de vânt! - 13 ore în urmă
Controale ale polițiștilor alături de reprezentanți ai RAR Maramureș. S-au dat amenzi de aproape 13.000 de lei - 13 ore în urmă
Acțiune a salvamontiștilor maramureșeni pentru salvarea unui tânăr rătăcit în munți - 14 ore în urmă
Studenții băimăreni, informați despre efectele alcoolului asupra organismului - 15 ore în urmă
Ce modificări legislative aduce luna ianuarie în ceea ce-i privește pe oamenii legii
De la finalul lunii ianuarie a anului 2020, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, polițistul este obligat să își facă, în prealabil, cunoscută calitatea, astfel:
- dacă este în uniformă, prin prezentarea verbală a numelui și prenumelui, precum și a unității de poliție din care face parte;
- dacă este în ținută civilă, prin prezentarea verbală a numelui, prenumelui și a unității de poliție din care face parte, precum și a legitimației de serviciu sau a insignei.
Există totuși și excepții – atunci când siguranța polițistului sau rezultatul intervenției ar putea fi periclitate. Polițistul își va face cunoscută calitatea imediat ce acest lucru este posibil. În acest caz, intervenția se face prin anunțare: ,,Poliția!”.











