Eleva băimăreancă Suba Daria Maria, pe podium la Campionatul Național de Wing Chun Kuen și Cupa României la Bingdao, desfășurate la Craiova - 45 minute în urmă
La împlinirea vârstei de 105 ani, Ileana Mihalca din Petrova a primit Medalia Omagială „Justinian Arhiepiscopul” - 55 minute în urmă
La 96 de ani de la naștere, poetul Tiberiu Utan a fost comemorat la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 1 oră în urmă
CS Minaur caută a treia victorie cu CSM Târgu Jiu din acest sezon - 1 oră în urmă
La mulți ani, Iosif Boroș! - 2 ore în urmă
Solidaritate și generozitate în pragul Sărbătorilor Pascale: în Baia Mare se derulează Campania Națională de Colectă de Alimente- ediția a XIV-a - 3 ore în urmă
Clubul de poezie revine la Cărturești Baia Mare - 3 ore în urmă
Schitul „Buna Vestire” din Șomcuta Mare se pregătește de hram - 3 ore în urmă
Modificări în trafic în Baia Mare - 3 ore în urmă
Baia Sprie devine centrul artelor vizuale: Expoziție de anvergură a artiștilor plastici din Satu Mare - 4 ore în urmă
Caz grav în Maramureș: Câine împușcat dintr-o mașină în timp ce era plimbat de stăpân
Marți seară,în jurul orei 20.30, polițiștii din Șomcuta Mare au fost sesizați prin SNUAU 112 de către un bărbat cu privire la faptul că, unul dintre câinii săi a fost împușcat.
Ajunși la fața locului polițiștii au identificat apelantul ca fiind un bărbat de 44 de ani, din Tulghieș, care le-a indicat polițiștilor cadavrul unui câine de rasa metis ciobănesc de Bucovina.
Bărbatul a relatat faptul că șoferul unui autoturism i-a împușcat unul dintre câini în timp ce îi plimba, după care au purtat o discuție în contradictoriu, iar persoana a plecat. Cadavrul câinelui a fost transportat la DSVSA Maramureș, în vederea efectuării necropsiei si stabilirii cauzei morții.
„Totodată, polițiștii efectuează verificări în vederea identificării autorului și stabilirii cu exactitate a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul. În cauză s-a întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate sub coordonarea procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Baia Mare”, au explicat reprezentanții IPJ Maramureș.
DirectMM.ro
Foto – cu titlu ilustrativ, clubnationalbucovina.ro















