Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 59 minute în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 1 oră în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 2 ore în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 2 ore în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 2 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 2 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 3 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 3 ore în urmă
Satul Prislop, recunoaștere oficială pentru patrimoniul cultural imaterial al tradiției „Șezătoare și Joc de lăsatul secului” - 3 ore în urmă
Atenție la volan: cât ajungi să plătești pentru o greșeală în trafic - 3 ore în urmă
A fost schimbată încadrarea!: Agresorii impiegatului din stația CFR Seini sunt cercetați pentru tentativă la omor
Noutăți în cazul agresiunii bărbatului din gara Seini. În urma probatoriului administrat și a concluziilor medico legale emise de către Serviciul Județean de Medicină Legală Maramureș s-a dispus schimbarea încadrării judiciare a faptei din vătămare corporală în tentativă la omor.
„Instanța de judecată a admis propunerea Pachetului de pe lângă Tribunalul Maramureș de cercetare a celor două persoane în stare de arest preventiv, emițând mandate de arest preventiv pentru o perioadă de 30 de zile”, a informat Ionela Cozma, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureș.
Concret, cei doi inculpați, cu vârstele de 18 și 21 de ani, vor fi în arest preventiv în perioada 17 decembrie 2020 – 15 ianuarie 2021, inclusiv. Cei doi nu au antecedente penale, însă sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la omor. Cei doi au rupt un bătaie pe impiegatul de mișcare din stația CFR Seini, cauzându-i leziuni traumatice care i-au pus viața în primejdie și care necesită, pentru vindecare, un număr de 40-45 zile de îngrijiri medicale.
DirectMM.ro















