Minaur și-a luat pivot norvegian - 23 minute în urmă
Meci cu o echipă de pe podium pentru ACS Fotbal Feminin Baia Mare în ultima etapă din campionat - 2 ore în urmă
Medalie de aur pentru CSS Sighet la atletism U10 - 2 ore în urmă
Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ion Luca Caragiale” Baia Mare, calificați la Olimpiada Națională de Dezbateri pentru juniori - 4 ore în urmă
TVR 1 și TVR Sport transmit Gala oficială „Nadia Comăneci – 50 de ani de la prima notă de 10.00” - 4 ore în urmă
Verificări în Maramureș privind salubrizarea cursurilor de apă și întreținerea șanțurilor și rigolelor - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu împlinește azi o frumoasă vârstă - 5 ore în urmă
Vernisajul microexpoziției „Păzitoarea semintzei” va avea loc la Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare» - 5 ore în urmă
Spitalul de Pneumoftiziologie „Dr. Nicolae Rușdea” Baia Mare împlinește 6 decenii de activitate - 6 ore în urmă
La Catedrala Episcopală din Baia Mare va avea loc concursul „Micul Biciclist Creștin”, ediția a XIII-a - 7 ore în urmă
11 noiembrie – Ziua Veteranilor din teatrele de operații
Astăzi ne oprim să le aducem respectul și recunoștința noastră veteranilor care și-au dedicat viața pentru țară. Fiecare zi de sacrificiu și fiecare misiune îndeplinită poartă amprenta curajului lor, iar astăzi, 11 noiembrie, le onorăm contribuția.
Ziua Veteranilor a fost instituită prin Legea nr. 150/2014, care modifică și completează OUG nr. 82/2006, pentru recunoașterea meritelor personalului Armatei României implicat în acțiuni militare și pentru acordarea drepturilor acestora și urmașilor celor decedați. Această zi amintește de sacrificiul sublocotenentului Iosif Silviu Fogarași, căzut în 11 noiembrie 2003 în teatrul de operații din Afganistan, primul militar român pierdut în misiuni internaționale.

Simbolul ales pentru a exprima recunoștința față de veterani este bujorul românesc, care reprezintă considerația, respectul și aprecierea întregii societăți pentru cei care au servit în teatrele de operații și au apărat valorile României.
Astăzi, fiecare floare, fiecare gest și fiecare gând se îndreaptă către cei care au luptat și către familiile lor – pentru curajul, devotamentul și sacrificiul lor neclintit.
Vasile Petrovan















