Lucrări de peste 240.000 de lei la Tăuții-Măgherăuș - 1 oră în urmă
Tabără de excelență în Preluca: Elevii maramureșeni au explorat natura și secretele corpului uman - 1 oră în urmă
Voluntari ai Serviciului de Ajutor Maltez Baia Mare, în misiune internațională la Medjugorje - 1 oră în urmă
Dezbatere asupra Legii ANI: Se va reveni sau nu la publicarea declarațiilor de avere? - 1 oră în urmă
Claude Karnoouh, antropologul care a dus numele satului Breb în întreaga lume - 2 ore în urmă
O nouă întâlnire de lectură la Cărturești Baia Mare, dedicată cărții „În ultima clipă a zilei” de Claire Keegan - 2 ore în urmă
Gala Demonstrativă Hand to Hand Fighting Maramureș, un eveniment de succes la Sighetu Marmației - 2 ore în urmă
Primii pași spre independență: Lecție interactivă de educație financiară pentru beneficiarii Casei de Tip Familial Bradului din Sighetu Marmației - 3 ore în urmă
La Băiuț va avea loc prima ediție a „Crosului de la capătul lumii” - 3 ore în urmă
Comemorare la Preluca Veche: troiță ridicată în memoria preotului Sandu Mihai Tămaș, la un an de la trecerea sa la Domnul - 4 ore în urmă
Furau andezit dintr-o arie naturală protejată
Ieri, 20 august, poliţiştii au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor din patrimoniul naţional în aria naturală protejată de pe Vârful Negru – Tăul Negru. Astfel, au fost prinși în flagrant opt bărbaţi, toţi din Sighetu Marmaţiei, cu vârste cuprinse între 16 şi 55 de ani, care exploatau şi transportau plăci de andezit fără a deține autorizațiile sau acordurile necesare în acest sens. Au fost găsite și echipamente, unelte, autoturisme folosite de aceștia. Oamenii legii au continuat apoi activitățile și în cartierul Iapa din Sighetu Marmaţiei, unde au găsit 63 de paleţi de piatră ornamentală, expuşi la vânzare, pentru care persoanele care îi comercializau nu au putut prezenta documentele de provenienţă.
În urma celor descoperite, au fost indisponibilizate două autoturisme de teren folosite la transportul materialelor, trei remorci artizanale, unelte folosite la exploatare şi aproximativ 60 tone de piatră ornamentală – plăci de andezit. În cauză a fost întocmit dosar penal, iar cercetările continuă.
Activităţile poliţiştilor au fost desfăşurate în colaborare cu specialişti din cadrul Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Maramureș și al Agenției Naționale pentru Arii Protejate – Serviciul Teritorial Maramureș şi au fost sprijinite de luptători din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale Maramureș, poliţişti din cadrul Grupei Canine și Serviciul Criminalistic.
Foto: arhivă














