Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 47 minute în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 1 oră în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 1 oră în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 1 oră în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 2 ore în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 2 ore în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 2 ore în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 2 ore în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Școala “Nicolae Iorga”, pe primul loc în județ la “Marea voluntariadă”
105 școli din 21 de județe au participat timp de două luni la competiția națională „Marea voluntariadă de mediu a școlarilor”, printre acestea aflându-se și trei unități de învățământ din Maramureș – Școlile gimnaziale „Nicolae Iorga” și „Dimitrie Cantemir” din Baia Mare și nr.2 din Sighet.
În perioada destinată concursului, cei 31.500 de elevi participanți s-au implicat în numeroase acțiuni pentru protejarea mediului înconjurător, miza fiind mare: primele cinci școli cu punctajul cel mai mare primesc premii în valoare de 3.500 de euro.
În urma competiției, școlile din Maramureș s-au clasat astfel: Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Baia Mare pe locul 12 (52 de activități), Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” – locul 33 (47 de activități) și Școala Gimnazială nr. 2 Sighet – locul 85 (14 activități).
“Competiția națională «Marea voluntariadă de mediu a școlarilor» s-a încheiat cu succes. Din cele 105 școli participante la nivel național, Școala Gimnazială «Nicolae Iorga» a ocupat locul al 12-lea, pentru participarea la toate activitățile: colectare de saci cu PET-uri, transformarea PET-urilor în lucruri utile pentru clasă, colectare de saci cu conserve, colectare de sticlă, sesiuni despre cei 3R, sesiuni despre colectarea selectivă, colectare de hârtie, plantare de copăcei, sesiuni despre reciclare. Această competiție a fost coordonată de director prof. Mihai Boloș, director adjunct prof. Beata Balint, consilier educativ prof. înv. primar Ana-Mirela Crâncău, având ca și colaboratori pe profesorii Andrea Bandi, Crina Ciule și Loredana Lorincz”, a declarat Ana-Mirela Crâncău, de la Școala Gimnazială “Nicoale Iorga”.
La nivel național, elevii au reușit să adune, în total, 103 tone de hârtie și peste 5.000 de saci cu PET-uri.















