Maramureșul, repartizat în Regiunea 6 în competiția pentru fete Selecționata Regiunilor, organizată de FRH - 15 minute în urmă
Ziua Mondială fără Telefon Mobil, marcată de elevii băimăreni la Biblioteca Județeană - 52 minute în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Nevoile reale ale adolescentului și felul în care relația cu părintele le poate susține - 1 oră în urmă
La Muzeul Satului Baia Mare va avea loc a V-a ediție a super aventurii „Găsește mărțișorul bucuriei în inima tradițiilor și obiceiurilor maramureșene” - 1 oră în urmă
130 de lucrări pentru 130 de ani: Școala de pictură de la Baia Mare, aniversată la București - 1 oră în urmă
Arestați preventiv pentru trafic de droguri - 1 oră în urmă
Lămurirea antropologică (foileton 2) - 2 ore în urmă
Trei jucători de la CSS 2 Baia Mare, în lotul național de rugby U18 - 3 ore în urmă
Alertă pentru părinți: loturi de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase de pe piață - 3 ore în urmă
Cele 2130 de bilete alocate suporterilor naționalei pentru meciul cu Turcia s-au epuizat în 20 de secunde - 3 ore în urmă
Captură totală de peste 250.000 de euro
Ieri, 13 martie, în jurul orei 10.30, s-a prezentat în Punctul de Trecere a Frontierei Petea, , pe sensul de intrare în țară, D.H (27 de ani), nerăbdător să intre în țară, la volanul unei autoutilitare MAN, înmatriculată în România.
În conformitate cu documentele, acseata transporta detergent și balsam pentru rufe. La control, s-au descoperit și cinci paleți cu cutii ce conțineau 1012 kg de tutun vrac, în valoare de 184.000 euro, pentru care nu existau documente de proveniență. Vorba ceea, ”răbdare și tutun”. Numai că răbdarea de a scotoci a aparținut polțiștilor de frontieră, iar tutunul celui controlat.
Tutunul a fost ridicat în vederea confiscării, iar autoutilitara în valoare de 332.000 de lei (circa 71.000 de euro) a fost indisponibilizată în vederea continuării cercetărilor, astfel că, până una-alta, captura totală e de 225.000 de euro.
Conducătorul auto este cercetat pentru deținerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false, peste limita a unui kilogram de tutun vrac și a fost reținut pentru 24 de ore.















