Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 38 minute în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 5 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 6 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 6 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 8 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 8 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 9 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 9 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 10 ore în urmă
Un veteran de război, în vârstă de 100 de ani, răsplătit cu Ordinul ”Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul din Maramureş” (GALERIE FOTO)
După Liturghia Arhierească din Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, din prima zi a noului an, PS Părinte Episcop Iustin a înmânat Sfânta Cruce a Ordinului „Sfântul Ierarh Iosif Mărturisitorul din Maramureş” căpitanului în rezervă Ioan Andreica. Acesta este un veteran de război din Baia Mare, care ca va împlini 100 de ani în 13 februarie 2019 și care o poveste impresionantă.
Căpitanul Ioan Andreica a intrat în al doilea război mondial cu gradul de sergent major, fiind elev în şcoala militară, şi a ieşit din război cu gradul de căpitan. A luptat, ca tanchist, în război, la Cotul Donului, dar şi la Iaşi, Tg. Frumos, Podul Iloaiei, Valea Mureşului, la Oarba de Mureş; doar el și un alt alt luptător din această cumplită bătălie mai trăiesc, restul fiind morţi. A mai luptat la Turda, pe Feleac, pe Valea Someşului, pe dealurile din Sălaj, a continuat la Nyiregyhaza, Debrecen, Takay, Miskolc, Hron, Svolen, Praga, Bratislava şi a încheiat războiul la Schiseldorf, în Austria. A dezertat, în 1942, din armata ungară, ca să lupte alături de români. Este văduv de 10 ani, soţia Elena decedând în 3 aprilie 2008. De la moartea soţiei, îl supraveghează Vasile Andreica, un nepot de frate. Se duce singur la cumpărături, la magazinul cel mai apropiat de blocul în care locuieşte. Merge în fiecare duminică şi sărbătoare la biserică, fiind foarte credincios. Citeşte zilnic Biblia, pe care o ştie aproape pe de rost. Ţine toate posturile de peste an cu mare stricteţe şi posteşte miercurea şi vinerea. Are mintea lucidă, este mobil, doar auzul i-a slăbit un pic.


















