Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 39 minute în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 5 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 5 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 6 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 6 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 8 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 8 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 9 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 9 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 10 ore în urmă
,,Iubește și dăruiește!” – acțiune caritabilă a elevilor Școlii ,,Nicolae Iorga”
În perioada 17 – 19 decembrie, Școala Gimnazială ,,Nicolae Iorga” din Baia Mare vă găzdui prima ediție a Târgului de Crăciun, o acțiune caritabilă prin acare vor fi ajutați copiii proveniți din medii defavorizate.
Evenimentul se desfășoară sub îndrumarea profesoarei Ana Mirela Crâncău (coordonator de proiecte și programe educative școlare și extrașcolare) și Dorina Miclăuș (coordonator al proiectului de voluntariat ,,Povești de Crăciun”, ediția a IX-a, inițiat de ONG-ul ,,Comunicați prin noi!”, al cărui președinte este).
,,În cadrul Târgului de Crăciun, elevii vor vinde produse handmade cu tematică de Crăciun, confecționate cu multă hărnicie, implicare, dăruire, sensibilitate, creativitate, discreție și seriozitate. Alături de aceste produse se vor vinde și produse de patiserie preparate de elevele școlii: fursecuri, brioșe, cornulețe și covrigei. Ele au pus în aceste gesturi mărinimoase o dragoste mare, dăruire necondiționată pentru cei neajutorați, «arome» ale sufletului și ale bunătății umane. Au făcut echipe bune și dascălii lor, dar și părinții acestor minunați copii, cărora le mulțumim pentru implicare! A face o faptă bună pentru o cauză nobilă este un act de voință. Copiii au împletit necondiționat sentimentele lor frumoase cu dorința de a fi iubitori, umani și buni. Ei sunt acei copii care își desfac mugurii pentru a înflori și pentru a da roade: caractere pline de verticalitate, responsabilitate, devotament și iubire pentru oameni”, a declarat profesoara Ana Mirela Crâncău.















