Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 4 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 5 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 6 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 7 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 8 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 8 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 8 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 9 ore în urmă
Liceenii le-au dus zâmbete și daruri bunicilor de la Căminul pentru vârstnici din Baia Sprie (GALERIE FOTO)
Bucurii și clipe frumoase oferite de liceeni bunicilor de la Căminul pentru persoane vârstnice din Baia Sprie. Elevii claselor a X-a D, a XI-a G și a XII-a H de la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” din Baia Mare i-au vizitat de curând pe vârstnicii din centru și au petrecut împreună cu ei câteva ore, timp în care au povestit, au cântat, au spus poezii și ghicitori. Au fost momente pline de emoție atât pentru gazde, cât și pentru vizitatori. Pe lângă pachetele oferite, musafirii le-au adus speranță și zâmbete seniorilor. Iar adolescenții au învățat să-i prețuiască și să-i respecte pe cei care au ajuns la anii vârstei a treia.
”Am fost plăcut surprinsă de faptul că elevii au ascultat poveștile de viață ale vârstnicilor, pe care i-au asociat cu bunicii de acasă. Mai mult, copiii s-au exprimat că vor să-i revadă, așa că am stabilit ca anul viitor, în luna mai, să le mai facem o vizită bunicilor din centru”, a menționat Cristina Nedelea, profesor coordonator al acțiunii organizate împreună cu colegele sale de catedră, Gabriela Pop și Ramona Astalâș.


















