Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 4 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 5 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 6 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 7 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 8 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 8 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 8 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 9 ore în urmă
Ștafeta Veteranilor ”Invictus” a ajuns în Baia Mare
Ștafeta Veteranilor” e organizată de Invictus România și a ajuns la a V-a ediție. Scopul ei e acela de a promova valorile naționale și respectul față de veteranii și eroi României din toate războaiele. În acest an, “Ștafeta Veteranilor” va trece prin 50 de localități importante. Traseul total măsoară peste 3300 de kilometri, fiind împărțit în trei trasee: roșu, galben și albastru, toate trei urmând a se întâlni la Monumentul Eroilor din Carei, în 25 octombrie, cu ocazia Zilei Armatei Române. Peste 100 de maratoniști – civili și militari, la paritate – aleargă purtând Ștafeta Veteranilor. Însă, de regulă mulți alți oameni se alătură atleților.
Ștafeta a început în 5 octombrie, iar cele trei trasee se apropie de Carei. În 24 octombrie, în Baia Mare a ajuns traseul roșu al Ștafetei Veteranilor. La Monumentul Ostașului Român din parcul municipal, militarilor băimăreni au preluat drapelul României de la camarazii bistrițeni. Din ștafetă care va duce drapelul la Carei face parte și alergătorul băimărean, Istvan Sebestyen, cel care ne-a furnizat și informațiile despre eveniment.















