AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 28 minute în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 2 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 3 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 3 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 3 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 3 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 3 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 4 ore în urmă
Casa Memorială „Stan Ioan Pătraș” din Săpânța intră în reabilitare - 4 ore în urmă
La Călinești va avea loc ediția a XI-a a Sărbătorii Rădăcinilor Străbune - 4 ore în urmă
50 de persoane au participat la bătaia de ieri, din parc (VIDEO și GALERIE FOTO)
50 de persoane – copii, tineri și adulți – au participat, ieri, în zona foișorului din parcul municipal, la o bătaie strașnică. E adevărat, una cu apă, aruncată din peturi care, ulterior,au fost trimise la reciclare. O acțiune menită să aducă răcoare, bună dispoziție și să formeze deprinderi ecologice și să susțină reciclarea deșeurilor cam așa s-ar putea rezuma evenimentul ce a Pentru ca distracția să fie și mai mare, participanții au adus cu ei chitare, tamburine și alte instrumente muzicale. „Fiind primul eveniment pe care îl organizez, am avut foarte multe emoții, mai ales când a venit vorba de vreme. Toată ziua m-am rugat să nu vină ploaia şi, din fericire, alșa a fost. Deşi am fost tentată să mă alătur şi eu «splash-ului», mi s-a părut genial să stau pe margine şi să văd cum toată lumea se distrează şi are o reacție pozitivă. Nu îmi venea să cred că noi, o mână de voluntari, am făcut asta. În momentul în care ne-am aşezat toți pe jos şi am început să cântăm la chitară, cu vocea sau să batem ritmul din palme, mă simțeam exact ca la un foc de tabără din filmele pentru adolescenți. În ciuda faptului că scopul principal al acestui eveniment pare distracția, am avut şi ocazia de a arăta tinerilor că putem recicla foarte uşor şi sper ca acest lucru să aibă un impact în comunitate.” – a spus Minodora Popan, voluntar Baia Mare – Capitala Tineretului din România. În final, pet-urile folosite au fost duse la reciclat.


















