Seceta afectează alimentarea cu apă în mai multe localități din Maramureș. Unde se furnizează apa după program - 2 ore în urmă
Restricții de circulație pe mai multe artere din Baia Mare. Zonele afectate și perioadele anunțate - 3 ore în urmă
„Viață Independentă și Competențe Digitale”: Un nou proiect dedicat persoanelor cu nevoi speciale lansat de Asociația Esperando Baia Mare - 3 ore în urmă
Emoție și culoare la Baia Sprie: Expoziția de pictură „Salon de Vară” va fi vernisată la Casa de Cultură - 4 ore în urmă
Peste 130 de parfumuri suspecte de contrafacere, ridicate în Baia Mare. Doi comercianți au fost surprinși în timp ce le ofereau spre vânzare - 4 ore în urmă
OCPI Maramureș reia etapizat activitatea. Aplicația e-Terra, repornită după săptămâni de blocaj - 4 ore în urmă
Emoțiile pe înțelesul copiilor: Clubul de Carte „Cărturino și prietenii” își deschide porțile pentru copiii din Baia Mare - 5 ore în urmă
Copiii din tabăra „Maramureș for Peace” au descoperit Cascada Cailor. O zi de relaxare în mijlocul naturii - 5 ore în urmă
Pelerinaj de suflet pentru seniorii de la Centrul CASPEV Baia Mare - 5 ore în urmă
Maramureșul, ambasador al identității românești peste ocean - 6 ore în urmă
Seceta afectează alimentarea cu apă în mai multe localități din Maramureș. Unde se furnizează apa după program
Lipsa precipitațiilor și scăderea debitelor surselor de captare încep să se resimtă tot mai clar în alimentarea cu apă din unele zone ale Maramureșului. VITAL a anunțat programe speciale de furnizare pentru Băița, Șomcuta Mare, Ulmeni și mai multe localități aparținătoare, măsurile fiind luate pe fondul secetei, al temperaturilor ridicate și al consumului crescut.
Cea mai recentă situație este cea din cartierul Băița, orașul Tăuții Măgherăuș, unde, începând din 12 august, apa este furnizată doar în anumite intervale ale zilei. Programul stabilit este 06:00–09:00 și 17:00–20:00. Problemele sunt provocate de scăderea puternică a debitului pârâului Limpedea, sursa de captare pentru această zonă. Operatorul precizează că programul va fi menținut atât timp cât condițiile o vor impune.
Restricții determinate de aceeași perioadă secetoasă sunt în vigoare și în zona Șomcuta Mare. Apa este furnizată în intervalul 06:00–16:00 pentru: Șomcuta Mare, Buciumi, Vălenii Șomcutei și Finteușu Mare.
Un program special este aplicat și în zona Ulmeni, unde furnizarea apei se face în două intervale: 06:00–14:00 și 19:30–22:00. Sunt vizate: Ulmeni, Mânău, Arduzel, Țicău, Tohat, Vicea și Someș-Uileac.
În aceste zone, programul poate fi modificat în funcție de nivelul apei din sursele de captare și de evoluția consumului.
VITAL recomandă folosirea apei din rețeaua publică în primul rând pentru consum, igienă și necesități gospodărești. În perioadele cu resurse limitate, populația este îndemnată să evite folosirea apei potabile pentru udarea grădinilor, umplerea piscinelor, spălarea mașinilor, curților sau aleilor.
Prin urmare, la această dată, problemele de alimentare asociate secetei vizează Băița – Tăuții Măgherăuș, Șomcuta Mare, Buciumi, Vălenii Șomcutei, Finteușu Mare, Ulmeni, Mânău, Arduzel, Țicău, Tohat, Vicea și Someș-Uileac.
Vasile Petrovan
Citește și:














