Eleva băimăreancă Suba Daria Maria, pe podium la Campionatul Național de Wing Chun Kuen și Cupa României la Bingdao, desfășurate la Craiova - 2 minute în urmă
La împlinirea vârstei de 105 ani, Ileana Mihalca din Petrova a primit Medalia Omagială „Justinian Arhiepiscopul” - 12 minute în urmă
La 96 de ani de la naștere, poetul Tiberiu Utan a fost comemorat la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare - 21 minute în urmă
CS Minaur caută a treia victorie cu CSM Târgu Jiu din acest sezon - 45 minute în urmă
La mulți ani, Iosif Boroș! - 1 oră în urmă
Solidaritate și generozitate în pragul Sărbătorilor Pascale: în Baia Mare se derulează Campania Națională de Colectă de Alimente- ediția a XIV-a - 2 ore în urmă
Clubul de poezie revine la Cărturești Baia Mare - 2 ore în urmă
Schitul „Buna Vestire” din Șomcuta Mare se pregătește de hram - 2 ore în urmă
Modificări în trafic în Baia Mare - 3 ore în urmă
Baia Sprie devine centrul artelor vizuale: Expoziție de anvergură a artiștilor plastici din Satu Mare - 3 ore în urmă
Baia Sprie devine centrul artelor vizuale: Expoziție de anvergură a artiștilor plastici din Satu Mare
Primăria Orașului Baia Sprie, în colaborare cu Asociația Artiștilor Plastici Satu Mare și Asociația Artiștilor Plastici „Alexandru Șainelic” Maramureș, organizează o expoziție de arte vizuale care va fi deschisă publicului în perioada 23 martie – 26 aprilie 2026, la Galeria Casei de Cultură din Baia Sprie.
Vernisajul va avea loc în data de 23 martie, de la ora 17:00, evenimentul reunind lucrările membrilor Asociației Artiștilor Plastici Satu Mare. Atmosfera artistică va fi completată de un moment muzical susținut de Școala de Muzică Roxmuzic din Baia Mare, sub îndrumarea profesoarei Roxana Drule.
În deschidere vor lua cuvântul Alin Bîrda, primarul orașului Baia Sprie, viceprimarul Sárközi István, Sorin Todoran, directorul Casei de Cultură Baia Sprie, precum și reprezentanți ai mediului artistic, printre care Elena Rusu și Valeria Bara.
Expoziția oferă publicului ocazia de a descoperi creațiile unor artiști contemporani și de a se conecta cu universul artei vizuale într-un cadru cultural dedicat.
















