Activități intergeneraționale la Centrul CASPEV Baia Mare: copiii și seniorii au dat viață obiceiurilor de Paști - 20 minute în urmă
Organizațiile maramureșene de cercetași s-au reunit în cadrul unei întâlniri inspiraționale, la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare - 40 minute în urmă
Podium și un loc 5 pentru Fabrica de Campioni la Campionatul național de aruncări lungi - 53 minute în urmă
CNA retrage licența Realitatea Plus și radio Gold FM - 2 ore în urmă
Mircea Lucescu, supus unei investigații CT complexe. S-au evidențiat multiple semne de accidente vasculare ischemice cerebrale - 3 ore în urmă
Start vot Destinația Anului 2026: Susține Maramureșul în marea finală! - 3 ore în urmă
Creșă nouă în Târgu Lăpuș: investiție în derulare, 40 de copii beneficiari din toamnă - 3 ore în urmă
Casă nouă pentru o familie din Vălenii Șomcutei prin proiectul eparhial „Construiește o casă, zidește suflete” - 4 ore în urmă
Restricții de circulație în Sighet - 4 ore în urmă
„Lumină din lumină”: La Sighetu Marmației se vernisează expoziția de icoane pe sticlă și artă populară - 4 ore în urmă
Blind Date with a Book – o întâlnire surprinzătoare cu lectura la Liceul Teoretic „Bogdan-Vodă” din Vișeu de Sus
Pe 15 februarie se sărbătorește Ziua Națională a Lecturii, un eveniment dedicat promovării cărții și încurajării lecturii în rândul tinerilor și al comunității. Această zi specială reprezintă o ocazie de a împărtăși pasiuni, recomandări și opțiuni de lectură, contribuind la formarea și dezvoltarea personală prin intermediul cărților.
Pentru elevii Liceului Teoretic „Bogdan-Vodă” din Vișeu de Sus, această sărbătoare a devenit prilejul unei experiențe deosebite, organizată sub forma unui eveniment original intitulat Blind Date with a Book. Activitatea a oferit elevilor oportunitatea de a descoperi o carte într-un mod inedit și captivant.
Pornind de la un citat reprezentativ, extras dintr-o carte, elevii au fost invitați să aleagă o carte împachetată, fără a cunoaște titlul sau autorul. Citatul a reprezentat cheia spre descoperirea unei noi lumi, stârnind curiozitatea și dorința de explorare. Fie că a fost vorba despre literatură, cărți de dezvoltare personală sau volume care oferă formule de succes, idei de afaceri ori rețete pentru fericire, fiecare alegere a deschis drumul către o experiență unică.
Lectura a devenit astfel un tărâm al surprizelor și al descoperirii, iar evenimentul Blind Date with a Book s-a transformat într-o invitație sinceră la explorarea universului fascinant al cărților. Elevii au avut ocazia să iasă din zona de confort și să aleagă o carte bazându-se exclusiv pe emoția și mesajul transmis de un citat.
Amfitrionul acestui eveniment a fost bibliotecar Anca Hrițiuc, care s-a ocupat de organizarea activității cu multă dedicare. Aceasta a selectat cu atenție cărțile și a pregătit citatele, oferind elevilor nu doar volume de calitate, ci și motivația necesară pentru a redescoperi bucuria lecturii. Evenimentul a prefigurat într-un mod inspirat celebrarea Zilei Naționale a Lecturii, contribuind la cultivarea interesului pentru carte și la consolidarea legăturii dintre elevi și universul lecturii.
Prin această inițiativă, biblioteca școlii s-a transformat într-un spațiu al descoperirii, al emoției și al dialogului cultural, demonstrând că lectura rămâne una dintre cele mai valoroase căi de cunoaștere și dezvoltare personală, informează prof. Monica Grad.
















