Prognoza meteo Maramureș, joi 27 august 2026 - 12 minute în urmă
Talentații interpreți Daniel Breban și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul Național Concurs „Mariana Drăghicescu” - 11 ore în urmă
Doliu în lumea filmului: a murit actorul Tim Curry, cunoscut și din filmul „Singur acasă 2” - 11 ore în urmă
Alexandru Arseni, cere unirea cu România în fața conducerii Republicii Moldova - 13 ore în urmă
Grupul „Comorile Izei” a dus tradițiile maramureșene peste ocean, la Festivalul Românesc din Cleveland - 13 ore în urmă
Noutate pentru pacienții din Maramureș: patru tratamente complexe cu costuri suportate prin sistemul public de sănătate - 15 ore în urmă
Se caută profesor de instrumente tradiționale la Sighetu Marmației. Postul este pe perioadă nedeterminată - 17 ore în urmă
Festivalul-concurs „Pe sub poala Codrului – Prânzul miresei Anicuța” de la Stremț ajunge la ediția a VIII-a - 18 ore în urmă
26 august, ziua câinilor și a celor care îi iubesc - 19 ore în urmă
Sunteți invitați la hramul Mănăstirii Pietroasa-Borșa - 20 de ore în urmă
16 elevi din Maramureș au participat la un schimb de experiență în Italia
De curând, 16 elevi ai Școlii Gimnaziale Lăpuș și ai Școlii Gimnaziale „Augustin Buzura” Copalnic Mănăștur au participat la un schimb de experiență în cadrul unei mobilități Erasmus+ la Istituto Comprensivo „Enrico Fermi” din Italia, proiectul fiind coordonat de Inspectoratul Școlar Județean Maramureș.
În cadrul mobilității, tinerii au avut oportunitatea de a desfășura activități culturale într-un context internațional, de a descoperi un nou sistem educațional și de a interacționa cu elevi din altă țară, dezvoltându-și abilitățile lingvistice și de comunicare, spiritul de echipă, autonomia și deschiderea către diversitate.
Elevii au învățat, totodată, mai multe aspecte legate de statutul de cetățean european și valorile Uniunii Europene prin vizite educative la Veneția și Milano, decoperind la un nivel mai profund tradițiile și cultura italiană.
Proiectele Erasmus+ contribuie la procesul de formare a elevilor ca cetățeni europeni activi prin educație și dialog intercultural, oferind tinerilor oportunități reale de dezvoltare personală sau profesională.




Larisa Viragh





