Supercupa și o rânduială a unui fotbal glumeț - 10 ore în urmă
Liceul Internațional Baia Mare a cucerit prima treaptă a podiumului la Concursul Național de Proiecte Științifice „Porți deschise către lume” - 11 ore în urmă
Incendiu în locomotiva unui tren de călători în Ulmeni - 11 ore în urmă
Maia Sandu i-a acordat din nou cetățenia Republicii Moldova lui Traian Băsescu - 11 ore în urmă
Două zile de sărbătoare pentru copii în Baia Mare - 12 ore în urmă
CS Minaur a transferat un jucător de la vicecampioana din Liga Zimbrilor - 13 ore în urmă
Comunicat al Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare - 13 ore în urmă
Excelență academică la CUNBM: Ioana Grad a fost distinsă cu Diploma de Doctor în filosofie în cadrul Conferinței Cercetării și Inovării UTCN 2026 - 14 ore în urmă
O nouă ediție a evenimentului „Cu Iia pe bicicletă” va avea loc în Baia Mare - 14 ore în urmă
Europa FM împlinește 26 de ani de emisie în România - 14 ore în urmă
Ziua internațională a nonviolenței în școli, marcată la Târgu Lăpuș
Ziua internațională a nonviolenței în școli (30 ianuarie) a fost marcată la Casa de Cultură din Târgu Lăpuș. Activitatea, realizată de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Maramureș, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean și Penitenciarul Baia Mare, a fost menită să conștientizeze elevii din comunitatea lăpușeană că violența nu este o opțiune, iar prevenția începe prin respect, responsabilitate, dialog și siguranță, transmite IPJ.
„În fața a peste 280 de elevi și cadre didactice, reprezentanți ai Instituției Prefectului, administrației locale, bisericii, școlii, poliției și specialiști în psihologie au transmis un mesaj unitar, subliniind că protejarea copiilor nu este sarcina unei singure instituții, ci rezultatul unui demers comun, coerent și constant”, menționează sursa citată.
Un moment cu încărcătură emoțională l-au constituit mărturiile a trei deținuți din Penitenciarul din Baia Mare, care au vorbit deschis despre consecințele nerespectării regulilor, nesocotirea sfaturilor părinților sau neascultarea profesorilor. Aceștia au evidențiat cât de fragil este drumul dintre o alegere greșită și pierderea libertății.
Sursa foto: IPJ Maramureș
















