Naționala, barajul pentru Cupa Mondială și așteptările noastre - 50 minute în urmă
11 ianuarie – Ziua Mondială a Rezervațiilor Naturale - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 11 ianuarie 2026 - 4 ore în urmă
A fost odată. Sau vremea „caietelor de amintiri” - 6 ore în urmă
Victorie entuziasmantă pentru CS Minaur la Larvik - 11 ore în urmă
Început de an cu stângul pentru Știința Explorări - 15 ore în urmă
De la lipsa de delicatețe la lecția de noblețe - 16 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Împărăția cerurilor – darul lui Dumnezeu pentru omul iertat și vindecat - 19 ore în urmă
Stand-up comedy „Greu de glumit” cu Teo, Vio și Costel, în Baia Mare - 19 ore în urmă
Profesorul Iustin Podăreanu a fost condus pe ultimul drum, Slujba înmormântării fiind oficiată de Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul - 19 ore în urmă
„Și profesorii pot salva!”: sesiuni de instruire pentru acordarea primului ajutor, destinate cadrelor didactice, nedidactice și personalului auxiliar de la Școala Gimnazială Baia Sprie
În cadrul proiectului educațional „Și profesorii pot salva!”, aproximativ 50 de cadre didactice, nedidactice și personal auxiliar de la Școala Gimnazială Baia Sprie și structurile arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 1, Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 si Grădinița cu Program Normal Chiuzbaia, au participat la sesiuni de instruire în acordarea primului ajutor.
Proiectul s-a derulat la Casa de Cultură din Baia Sprie, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Maramureș și Fundația pentru S.M.U.R.D., în zilele de 8 și 9 ianuarie 2026, iar activitățile desfășurate s-au orientat spre deprinderea tehnicilor de resuscitare cardio-respiratorie, poziția laterală de siguranță și dezobstrucția căilor aeriene.
Astfel de inițiative contribuie nu doar la educarea și informarea populației, ci și la crearea unui mediu de siguranță, eficiență și profesionalism în unitățile de învățământ.







Larisa Viragh











