Intervenție a pompierilor în Recea - 33 minute în urmă
Culoare, emoție și talent: Cei 9 ani de activitate ai Cercului de Pictură Borșa–Vișeu de Sus, marcați printr-un eveniment deosebit - 2 ore în urmă
La CFR a apărut o anomalie surprinzătoare - 2 ore în urmă
Unde va sluji PS Timotei Sătmăreanul în această duminică - 3 ore în urmă
Polonia schimbă regulile pentru ucraineni: statutul special dispare din 2026 - 3 ore în urmă
„Iarna pe uliță”, eveniment dedicat bucuriei copilăriei, la Muzeul Satului din Baia Mare - 3 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Despre bullying și efectele lui psihologice - 3 ore în urmă
Noutate pe piața auto din România: Tesla Model Y cu autonomie record - 4 ore în urmă
Cod Galben de temperaturi scăzute: frig extrem în următoarele zile - 6 ore în urmă
Cursuri de dans pentru copii la DanceLight Studio Baia Mare - 6 ore în urmă
Medicii veterinari amenință cu proteste după tăierile de buget
Medicii veterinari din întreaga țară avertizează că reducerea sprijinului lunar pentru cabinetele concesionare, de la 10.000 la 5.000 de lei brut, face ca activitatea să devină imposibilă. Nu este vorba de slarii, acești bani sunt folosiți pentru deplasări la ferme, materiale de protecție, teste, vaccinuri și plata personalului auxiliar, fără de care nu se pot face intervenții.
Specialiștii subliniază că tăierea bugetului survine într-un moment critic, marcat de focare de pestă porcină africană și riscuri de gripă aviară. Lipsa supravegherii oficiale ar putea duce la reapariția unor epidemii și la afectarea comerțului cu produse animale. Tot ca urmare directă, animalele ar putea fi omorâte în condiții improprii, iar micile ferme riscă să se închidă, pentru că oamenii nu vor mai avea acces la asistență veterinară calificată.
Asociațiile profesionale anunță proteste și sistarea unor activități administrative esențiale dacă Guvernul nu revine asupra deciziei. Medicii veterinari fac apel la autorități să înțeleagă că sănătatea animalelor și cea a oamenilor sunt strâns legate, iar subfinanțarea acestui sector este o greșeală cu consecințe grave pentru satul românesc și economia rurală.
În aceste condiții, mai mulți medici veterinari au anunțat deja DSVSA că își vor înceta contractele.
Vasile Petrovan
















