Activitatea OCPI Maramureș, blocată temporar în urma unui incident tehnic major la ANCPI - 7 minute în urmă
Experiențe europene pentru Maramureș: Elevi și profesori au participat la stagii de practică Erasmus+ - 9 minute în urmă
Profesoara Claudia Stoica de la Liceul Teoretic „Pintea Viteazul” Cavnic, selectată în Rețeaua de Ambasadori Erasmus+ din România - 17 minute în urmă
RsED Talks la Cărturești: Tinerii băimăreni sunt invitați să descopere beneficiile voluntariatului - 48 minute în urmă
Activitate interactivă despre primul ajutor în Tabăra Ecumenică de la Târgu Lăpuș - 55 minute în urmă
„Tabăra în Satul Meu” revine cu cea de-a VI-a ediție la Parohia Ortodoxă Ferneziu - 1 oră în urmă
Noul număr al Revistei „Nord Literar” a ieșit de la tipar - 2 ore în urmă
Măsuri sustenabile împotriva abandonului școlar: Cadrele didactice din Satulung au participat la cursuri de formare profesională - 2 ore în urmă
Sunteți invitați la hramul Parohiei Ortodoxe „Sfânta Ana” – Dobricu Lăpușului - 3 ore în urmă
La mulți ani, Patricia Moldovan! Tânăra interpretă din Maramureș împlinește astăzi 18 ani - 3 ore în urmă
Evenimentul „O școală, un nume, o poveste” a marcat cei 60 de ani de existență a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” din Baia Mare
În data de 21 octombrie, Colegiul de Arte din Baia Mare a fost gazda evenimentului interșcolar „O școală, un nume, o poveste”, proiect județean inițiat de prof. înv. primar Ioana Maria Coza și Luminița Mihaela Bălan, cu ocazia aniversării a 60 de ani de existență a Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” din Baia Mare.
Acest proiect a adus în prim plan identitatea școlilor participante, prin prezentarea poveștii din spatele numelui fiecărei unități de învățământ, alături de susținerea unor manifestări artistice inspirate din personalitățile, simbolurile sau evenimentele reprezentative.
În cadrul evenimentului, elevii claselor primare de la Școala Gimnazială „Avram Iancu” din Baia Mare au prezentat biografia personalității al cărui nume îl poartă școala la care învață, după care au susținut un recital de cântece patriotice, în semn de omagiu pentru cel care a fost Avram Iancu. Printre școlile participante, având momente artistice similare se numără și Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir”, Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri”, ai cărei elevi au prezentat istoricul școlii, Școala Gimnazială „George Coșbuc” și Școala Gimnazială „Nichita Stănescu”, ai cărei elevi au recitat poezii, cu mult entuziasm.
Momente deosebite au prezentat și elevii de la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, prin sceneta intitulată „Ocaua lui Cuza”, o poveste despre dreptate și onestitate, elevii de la Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” care au intrat în rolul de cercetători, prezentând o varietate de curiozități despre Nicolae Iorga și dând citire unor citate celebre ale acestuia, elevii Școlii Gimnaziale „Lucian Blaga”, care au transmis povestea impresionantă de viață a scriitorului sub forma unui joc de rol, eleva de clasa a patra Iulia Fărcaș de la Colegiul de Arte, care a încântat publicul cu melodia cântată la pian, precum și gimnastele coordonate de prof. Ileana Iakob de la Liceul cu Program Sportiv, executând coregrafii pline de grație.
„Proiectul nostru, prin momentul artistic de prezentare a școlii și prin sesiunea de referate și comunicări științifice angajează motivaţional participanţii, aduce un suflu înnoitor în ceea ce priveşte posibilităţile de colaborare, cooperare şi de cunoaştere reciprocă. Activităţile promovează capacitățile elevilor, dar și ale dascălilor de a munci individual şi în echipă, iar stimularea creativităţii acestora în activităţi extracurriculare devine o prioritate a actului educativ în măsura în care se valorifică potenţialul neexploatat al copilului. Investiţia emoţională şi angajarea profundă se manifestă ca un liant real care motivează coeziunea, interacţiunea entuziastă pozitivă, constructivă, benefică tuturor, pentru prestigiul şi mândria apartenenţei la colectivul din care facem parte.”, a explicat prof. înv. Ioana Coza.
Proiectul interșcolar județean „O școală, un nume, o poveste” promovează identitatea culturală, istorică și simbolică a fiecărei școli participante, întărind sentimentul de apartenență al elevilor la un mediu de susținere, prietenie și valorificare a calităților creative și artistice, cu scopul cultivării interesului și pasiunii pentru cunoaștere.









Larisa Viragh















