ANM avertizează: Cod galben de furtuni în Maramureș și alte regiuni ale țării. Cod portocaliu pentru zone din Transilvania - 38 minute în urmă
Comunicat al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului după incendiul de la biserica de lemn din Posta - 56 minute în urmă
Restricții de circulație pe Bulevardul Unirii din Baia Mare, în perioada 3–7 iulie - 2 ore în urmă
Cine a fost Sfântul Apostol Toma și de ce este pomenit la 3 iulie - 4 ore în urmă
Incendiu puternic la biserica de lemn din Posta. Pompierii au intervenit cu mai multe echipaje - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 3 iulie 2026 - 5 ore în urmă
Ce se întâmplă cu modernizarea Pieței Revoluției? Băimărenii sunt invitați la o întâlnire publică - 5 ore în urmă
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a ales astăzi noi ierarhi pentru Basarabia și diaspora - 18 ore în urmă
Hram sărbătorit la Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din cadrul ITPF Sighetu Marmației - 18 ore în urmă
Carina Dunca din Fărcașa: cofetăria, de la pasiune la brand local - 18 ore în urmă
Sigheteanul George Ofrim propune înființarea de școli profesionale private
Firmele ce activează în domeniul industriei lemnului şi mobilei se confruntă cu lipsa de personal calificat. Pentru a remedia situația, ele intenţionează să investească în crearea unei şcoli profesionale care să pregătească forţa de muncă.
„Suntem într-o situaţie paradoxală de mulţi ani: avem forţa de muncă necesară în industria mobilei, însă tinerii care se angajează nu au pregătire de specialitate. În aceste condiţii, o mare parte din pregătirea tinerilor se face direct în producţie; un lucru bun numai până la un anume punct pentru că, pe lângă noţiunile practice dobândite prin muncă, e nevoie și de o pregătire tehnică de specialitate. Norocul nostru e că avem oameni cu vârste cuprinse între 35 și 50 de ani, care au mai lucrat în domeniu şi sunt dispuşi să-i pregătească pe tineri. Discutând cu alţi colegi care lucrează în domeniu am ajuns la concluzia că va trebuie să fondăm o şcoală tehnică sau profesională privată, pentru a pregăti forţa de muncă necesară’ – a precizat George Ofrim, proprietarul firmei Arcer din Sighetu Marmaţiei.
În opinia acestuia, la nivel european România este un competitor important în industria mobilei şi trebuie să-şi valorifice resursele naturale interne, nu să le vândă la preţuri mici altor companii.
Leontin CUPAR












