Share
Aroma toamnei și a copilăriei: Sunteți așteptați la Muzeul Satului pentru a vedea cum se prepară silvoița

Aroma toamnei și a copilăriei: Sunteți așteptați la Muzeul Satului pentru a vedea cum se prepară silvoița

Miercuri, 24 septembrie, Muzeul Satului Baia Mare se va umple din nou de miros îmbietor. Băimărenii și nu numai sunt invitați să participe la un eveniment dedicat păstrării tradițiilor culinare locale.

Începând de dimineață, doritorii se vor putea alătura echipei muzeului pentru a pregăti silvoiță de prune.

„Păstrăm tradiția locului și facem silvoiță sănătoasă, fără zahăr, fiartă la foc de lemn bătrân.

Când? Miercuri, 24 septembrie, dis-de-dimineață pregătim focul, căldarea de aramă și ne apucăm să „dejdiocăm” prunele cele mai gustoase. Nu de alta, dar a fi de învârtit în căldarea cât îi ziua de lungă, pentru ca pe înserat, silvoița să capete consistență și să fie numai bună de pus în borcane.

Dacă îți dorești să descoperi cum se pregăteau odinioară proviziile „de pus de iarnă” sau să îți aduci aminte de gustul autentic al copilăriei, te așteptăm alături de noi!

Unde? La Muzeul Satului Baia Mare, str. Dealul Florilor, nr. 1″, transmit organizatorii.

Foto – Cristian Robescu


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu