Floarea de colț a înflorit în Parcul Național Munții Rodnei - 2 minute în urmă
Lucacista Ariana Brăilescu, premiată la Concursul Național de Comunicări Științifice ale Elevilor de Liceu la Geografie - 10 minute în urmă
O minune născută în Maramureș: Părintele Irineu Bârle și fiul său de suflet, Moise, primul avocat african din județ - 2 ore în urmă
Mesajul Preasfințitului Părinte Iustin cu prilejul aniversării zilei de naștere a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României - 2 ore în urmă
Flykick Team Baia Mare, rezultate foarte bune la Cupa României la înot de la Târgu Mureș - 2 ore în urmă
Măriuca Verdeș și Grupul Rădăcinilor Străbune au reprezentat Maramureșul la Festivalul „Dor Bucovinean” - 2 ore în urmă
Universul liric al Corneliei Ciocotișan: Volumul „La pas prin viață” a fost lansat la Baia Mare - 3 ore în urmă
Patriarhul Daniel, liderul spiritual al Bisericii Ortodoxe Române, celebrează împlinirea vârstei de 75 de ani - 4 ore în urmă
CSM Baia Mare a cucerit 14 medalii la Cupa României de la Târgu Mureș - 14 ore în urmă
Țara Lăpușului găzduiește Ziua Națională a Maramureșului – Festivalul Internațional al Identității Tradiționale - 18 ore în urmă
Baie de sunet și terapie asistată de cai, la Preluca Nouă
Sâmbătă, 19 iulie 2025, de la ora 18:00, la Preluca Nouă va avea loc un atelier de explorare a sinelui, în prezența cailor de la Centrul de Echitație 4Foi, la Preluca Sunray.
„Ne vom curăța energetic prin vibrația gongurilor, bolurilor de cristal, bolurilor tibetane și ale altor instrumente sacre. Vom elibera frici, blocaje, traume, credințe și tipare limitative, regăsindu-ne curajul, pacea și puterea personală pentru a ne atinge Potențialul Divin în care caii ne vor însoți cu blândețea și inteligența lor emoțională.”, a transmis terapeutul Andrei Zlampareț, gazda evenimentului.
Echipamentul necesar acestei activități este format din: haine confortabile, tricou, bluză cu mânecă lungă, pantaloni scurți, pantaloni lungi, salteluță, pătură sau sac de dormit, pernă, eșarfă cu care vă acoperiți ochii în timpul băii de sunet, apă și repelent pentru insecte.
După baia de sunet, participanții se vor delecta cu plăcinte crețe, bezele, pâine picurată cu untură, slănină prăjită pe frigărui la foc și ceapă.
Centrul de Echitație 4Foi a apărut din dorința de libertate și de a crea o legătură între om și cal, devenind un spațiu liniștit și sigur, cu un efect terapeutic pentru toți cei care îi trec pragul. Printre activitățile organizate de centrul de echitație se nummără: drumeții călare, cursuri de echitație, tabere pentru copii și hipoterapie.

Larisa Viragh













