Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 3 minute în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 26 minute în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 37 minute în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 49 minute în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 1 oră în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 2 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 5 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 5 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 6 ore în urmă
Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 6 ore în urmă
Premieră națională la Băiuț: Se pregătește omologarea primului traseu de terapie forestieră cu rol curativ și preventiv
Zilele trecute, la Băiuț a avut loc primul simpozion de silvoterapie din România, desfășurat sub mottoul „Pădurea vindecă”. Un eveniment unic care marchează începutul unui nou drum în care natura devine aliatul nostru în sănătate.
Cercetători, cadre didactice și studenți de la patru universități de prestigiu din țară, alături de medici, silvicultori, biologi, psihologi, ingineri din diverse domenii și informaticieni s-au reunit în jurul unui domeniu interdisciplinar care unește medicina cu silvicultura, dar și cu alte științe.
„Se pregătește omologarea primului traseu de terapie forestieră cu rol curativ și preventiv din Europa de Est – un pas important pentru sănătate prin natură.
Totodată, s-a inițiat un demers științific privind longevitatea locuitorilor din comuna Băiuț, cu perspectiva de a deveni „Zona albastră”, recunoscute pentru speranța de viață ridicată.
Mulțumim tuturor participanților, WWF România, Asociația Română de Balneologie, Universitatea Transilvania din Brașov, Ocolul silvic Strâmbu-Baiut, autorităților locale și județene pentru sprijinul oferit și pentru că au făcut posibil acest eveniment deosebit!”, transmite Walter Übelhart.















