Maramureșenii Diana Iluț și Daniel Pop reprezintă România la un seminar internațional de turism cultural organizat la Beijing - 41 minute în urmă
Maramureșul sub cod portocaliu de caniculă - 1 oră în urmă
Concert de operă la Muzeul Județean de Mineralogie ,,Victor Gorduza” Baia Mare - 2 ore în urmă
Campanie de dezinsecție în Baia Sprie - 3 ore în urmă
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, invitat special la Sărbătoarea Sânpetrului de la Rebra - 3 ore în urmă
Tradiția, credința și identitatea culturală, celebrate la Biblioteca Orășenească Vișeu de Sus - 3 ore în urmă
Seisme consecutive în Venezuela: autoritățile vorbesc despre un dezastru major - 3 ore în urmă
Publicația argentiniană Doble Amarilla dedică un amplu material arbitrului român István Kovács - 4 ore în urmă
Schimbări importante în sistemul de pensii: vârsta de pensionare crește din nou - 4 ore în urmă
Spectacol aviatic la Baia Mare: Ziua Porților Deschise la Aeroclubul Teritorial „Alexandru Papana” Baia Mare - 4 ore în urmă
Guvernul aprobă ordonanța privind plata muncii în zilele libere
În ședința de astăzi, 20 februarie 2025, Guvernul României a adoptat o ordonanță de urgență prin care se restabilește plata muncii efectuate în zilele de repaus săptămânal, sărbători legale și alte zile nelucrătoare la nivelul aplicabil în noiembrie 2024.
Astfel, personalul militar, polițiștii și polițiștii de penitenciare vor beneficia, pe tot parcursul anului 2025, de aceleași drepturi financiare pentru:
- Activitatea desfășurată în zilele de sâmbătă, duminică și sărbători legale;
- Munca suplimentară prestată peste programul normal, în condiții operative sau neprevăzute, dacă nu poate fi compensată cu timp liber în termen de 90 de zile.
Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a subliniat că măsura respectă angajamentele asumate față de structurile din domeniul ordinii publice: „Am afirmat că vom reveni rapid la cadrul legislativ din noiembrie 2024 privind plata muncii prestate în zilele libere. Am respectat acest angajament, așa cum am discutat și cu reprezentanții organizațiilor profesionale și sindicale.”
Ordonanța introduce, de asemenea, obligația șefilor de unități de a asigura o planificare echilibrată a turelor și schimburilor, astfel încât un angajat să nu depășească 40% din durata normală a timpului de lucru lunar în astfel de regimuri.
Ministerul Afacerilor Interne își reafirmă angajamentul de a îmbunătăți condițiile de muncă, asigurând o salarizare corectă și continuând proiectele de modernizare a echipamentelor și tehnicii din dotare.
Vasile Petrovan















