„O zi memorabilă”, spune scriitorul Mircea Cărtărescu - 2 ore în urmă
Incursiune în tainele arhitecturii istorice la Muzeul de Istorie și Arheologie din Sighetu Marmației - 3 ore în urmă
Autoritățile din Maramureș și organizațiile sociale au marcat Ziua Mondială a Refugiatului - 3 ore în urmă
Întâlnire cu autoarea Andreea Ionescu-Berechet la Cărturești Baia Mare - 4 ore în urmă
Din pasiune spre o mică afacere: Povestea Andreei Dunca din Fărcașa și creșterea găinilor de rasă - 4 ore în urmă
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în Baia Mare - 5 ore în urmă
Clubul de dans sportiv „Shall We Dance” Baia Mare a încheiat sezonul competițional cu succes: Perechea Luca Aluaș-Hannah Gomboș a urcat pe podiumul internațional, în Austria - 5 ore în urmă
„Hai la roate că se poate”: Serbare câmpenească organizată la Preluca Nouă - 5 ore în urmă
Proiectul „Educație prin Sport” continuă și în localitățile Bogdan Vodă și Călinești - 5 ore în urmă
„Noi”, o poveste adevărată despre autism, credință și puterea de a merge mai departe - 6 ore în urmă
Sfântul Haralambie – de la sacralitate la tradiție în satul chiorean
În fiecare an, pe 10 februarie este prăznuit Sfântul Haralambie, marele făcător de minuni.
Mai multe despre tradițiile din această zi ne informează Diana Denisa Țicală din cadrul Centrului Culturii Tradiționale Maramureș:
„Cea de-a 10 zi a lu’ Făurar este închinată Sfântului Haralambie. În lumea satului tradițional această zi e închinată animalelor din gospodărie, vacilor, boilor, bivolilor și cailor. Fiind ziua lor, de Haralambie nu „se băgau vacile în jug” și nici nu se punea „hamu pă cai”.
Sfântul Haralambie este cunoscut ca ocrotitorul de ciumă și chiar de duhuri rele. Gospodarii își îndreptau pașii în această zi la Sfânta biserică unde duceau făină și sare cu scopul de a le da preotului să le sfințească. Făină și sarea sfințite erau date dimineața „pă inimă goală” animalelor din gospodărie timp de 7 zile”.















