Violeta Vele – pasiune și un drum spre păstrarea cântecului autentic - 4 ore în urmă
Tudor Marta a fost ales în Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal - 6 ore în urmă
Două surori, o pasiune: Gemenele Dana și Teodora Timiș duc mai departe muzica tradițională la vioară - 8 ore în urmă
Intervenție în Vișeu de Jos după apariția unui urs într-o livadă - 9 ore în urmă
„Lada de zestre”: Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” organizează un concert dedicat Zilei Naționale a Portului Tradițional - 9 ore în urmă
La Sighetu Marmației a fost făcută recepția tehnică a Podului peste Tisa - 9 ore în urmă
Clipa de natură - 10 ore în urmă
156 de ani de la nașterea pictorului Thorma János - 11 ore în urmă
Elevii maramureșeni Raul Dobroni și Valer Telcean, pe podium la competiția Young Car Mechanic 2026 - 12 ore în urmă
Un ministru nevăzător propus în viitorul guvern al Ungariei - 13 ore în urmă
Imagine de colecție cu clopotele care au fost instalate pe actualul Palat Episcopal Ortodox din Sighetu Marmației
Zilele trecute, primarul comunei Giulești, Laurențiu Batin, a postat pe rețelele de socializare o fotografie de colecție. Aceasta prezintă clopotele care au fost instalate pe actualul Palat Episcopal Ortodox din Sighetu Marmației.
„Între clopote se află Episcopul Vasile Stan care într-o scrisoare vorbește despre greutățile pe care le întâmpină. Ulterior, după începerea Dictatului și pătrunderea hortiștilor în țara noastră (începând cu Maramureșul), ele au fost demontate, date jos și împărțite la biserici greco-catolice din dreapta și stânga Tisei sau pur și simplu au fost distruse!
Dețin o colecție de fotografii din vremea respectivă, însoțită de scrisori în original”, este mesajul care însoțește fotografia.
În 15 octombrie 2024 s-au împlinit 85 de ani de când au fost sfinţite, în Sighetu Marmației, clopotele nou înfiinţatei Episcopii Ortodoxe a Maramureşului (1937).















