Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 55 minute în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 1 oră în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 2 ore în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 2 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 3 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 4 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 4 ore în urmă
20 de ani de American Spaces la American Corner Baia Mare - 4 ore în urmă
Reamenajarea spațiului de studiu al Bibliotecii Județene „Petre Dulfu” Baia Mare - 4 ore în urmă
26 de elevi de la „Eminescu” au participat la o acțiune de prevenire a criminalității, la Penitenciarul Baia Mare
Încă de la începutul anului, reprezentanții Penitenciarului Baia Mare au organizat acțiuni de prevenire a criminalității și de reintegrare socială a deținuților, la care au participat aproximațiv 450 de elevi. O astfel de activitate s-a desfășurat și ieri, 11 iunie 2024, unde au fost prezenți un număr de 26 de elevi ai Colegiului Național „Mihai Eminescu” Baia Mare. Persoanele private de libertate au avut rolul de speaker motivațional, prezentând liceenilor o parte a valorilor sociale lezate prin comiterea infracțiunile pentru care au ajuns în spatele gratiilor.
Organizatorii au convingerea că astfel de acțiuni, în care puterea „antiexemplului” asumată și ghidată către specialiștii sectorului de reintegrare socială și consiliere psihologică,
și-a atins obiectivul. Elevii au fost conectați pe viu, la rezultatul efectelor negative pe care le au comportamentele antisociale în viețile deținuților.
Partenerii acțiunii au fost: Inspectoratului De Poliție Județean Maramureș și Inspectoratului Școlar Județean Maramureș.
Lăcrimioara ZOTA















