Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 7 minute în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 12 minute în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 31 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 1 oră în urmă
Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 9 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 12 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 13 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 14 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 15 ore în urmă
Sighetu Marmației, pe harta baschetului din România
Sighetu Marmației, pe harta baschetului din România
Un punct de lucru al Federației Române de Baschet se deschide la Sighetu Marmației. Astfel din orașul maramureșean va fi monitorizată și organizată activitatea structurilor sportive din județele: Maramureș, Bihor, Satu Mare și Arad.
„În cadrul discuțiilor purtate cu președintele FRB, Carmen Tocală, prezentă la Sighetu Marmației în vara anului 2021, am militat pentru ca orașul nostru să devină centru national de selecție, un statut important pentru un sport atât de îndrăgit și practicat de tinerii sigheteni. Conducerea FRB a acceptat provocarea noastră, arătându-și totodată interesul de a deschide în orașul nostru o structură importantă, în vederea dezvoltării regionale a baschetului românesc.
Un proiect important pentru baschetul sighetean a fost implementat urmare a acelei întâlniri. „Educație prin sport”, proiect al Clubului Sportiv Municipal Sighetu Marmației, finanțat de Federația Română de Baschet în cadrul Programului Național – Să creștem sănătos prin baschet,
și-a atins scopul principal, descoperirea de talente și valorificarea aptitudinilor individuale într-un sistem organizat de selecție, pregătire și competiție a copiilor, juniorilor mici, precum și a persoanelor cu nevoi speciale, dar și crearea unei baze de selecție care să asigure formarea de performeri. Sucursala regională a Federației Române de Baschet de la Sighetu Marmației va fi condusă de Petru George Opriș, în calitate de Director Tehnic Regional al regionalei Bihor Maramureș. Continuăm să investim în viitorul copiilor noștri, pentru că sportul asigură o minte sănătoasă într-un corp sănătos”, arată primarul Vasile Moldovan.
C.Ț.










