14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 19 minute în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 31 minute în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 37 minute în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 42 minute în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 9 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 12 ore în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 13 ore în urmă
Japonia câștigă primul amical disputat cu Minaur
Japonia câștigă primul amical disputat cu Minaur
Aflată într-un stagiu de pregătire în Ungaria, la Szekesfehervar, echipa feminină de handbal a CS Minaur a susținut sâmbătă al doilea meci amical, arată csminaur.ro.
De această dată în compania echipei de senioare a Japoniei, echipa calificată (la fel ca și România) la Mondialele din 30 noiembrie – 17 decembrie, din Danemarca, Norvegia și Suedia. De altfel, la ultimele ediții ale Mondialelor, Japonia s-a clasat mai bine decât echipa noastră reprezentativă.
CS Minaur: Cristina Enache Mihiș, Amra Pandzic, Clara Preda – Aleksandra Vukajlovic 8, Sanja Vujovic 5, Maria Gomes da Costa 5, Katarina Pavlovic 5, Andreea Țîrle 3, Ana Maria Tănasie 2, Luciana Popescu 1, Amalia Terciu 1, Amalia Lundback 1, Anca Mițicuș 1, Oana Borș, Alba Spugnini, Amalia Coman, Eva Kerekes, Cristina Hrihor. Antrenori: Andrei Popescu și Daniel Apostu.
Minaur a avut în față o echipă mult mai bună decât cea a gazdelor de la Fehervar (din prima zi), Japonia jucând foarte rapid, așa cum o fac echipele bune din Asia. Am încercat să ținem ritmul cu niponele, dar am pierdut în cele din urmă cu 32-38 (19-23). Luni, 24 iulie, tot de la ora 18.00, este prevăzută partida revanșă cu Japonia. Mai apoi, Tănasie și Borș vor pleca spre cantonamentul echipei naționale, la fel cum o vor face și Spugnini și Maria Gomes, jucătoare convocate de Martin Ambros pentru dublul meci cu România, de la finele săptămânii viitoare, mai arată site-ul oficial al clubului.
DirectMM.ro












