Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 48 minute în urmă
Programul slujbelor la Mănăstirea Rohia de sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul - 1 oră în urmă
Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 1 oră în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 1 oră în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 2 ore în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 2 ore în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 2 ore în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 2 ore în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Sighetu Marmației: Clubul Municipal va avea secție de handbal, după performanța celor patru sportive, la CE U19; Cornelia Lucaci, antrenoare la CSM
Sighetu Marmației: Clubul Municipal va avea secție de handbal, după performanța celor patru sportive, la CE U19; Cornelia Lucaci, antrenoare la CSM
Luna iulie a adus o medalie frumoasă pentru sportivele naționalei României de handbal feminin, grupa de vârstă sub 19. Fetele au obținut medaliile de bronz, la Campionatul European U19 găzduit de orașele argeșene Pitești și Mioveni.
Din lotul naționalei României, pregătite de antrenoarea din Maramureș, Simona Maior-Pașca, au făcut parte și 7 sportive ale CNOPJ Baia Mare: Teodora Neagu (portar), Mihaela Rusneac (extremă dreapta), Sorina Brândușa (centru), Alisia Boiciuc (centru), Ioana Groșan (inter stânga), Denisa Romaniuc (extremă stânga), Cristina Danciu (pivot). 4 din 7 au fost descoperite la Sighetu Marmației de antrenoarea Cornelia Lucaci.
Performanța superbă a României a determinat autoritățile din municipiul Sighetu Marmației să revigoreze handbalul în nordul județului. Ca atare, în viitorul apropiat, va renaște și secția de handbal a Clubului Sportiv Municipal Sighetu Marmației. Iar antrenoarea secției va fi chiar Cornelia Lucaci. Putem spune că ar fi o reparație morală de recunoaștere a faptului că nordul Maramureșului, cu toate că are multe talente sportive cu înclinație către handbal, a fost privat de oportunitatea unei pregătiri de performanță.
„În 20 iulie 2023, Consiliul de Administrație al CSM Sighetu Marmației, la propunerea subsemnatului, a aprobat afilierea secției de handbal a clubului la Federația Română de Handbal, urmând ca echipa de junioare să participe în viitorul sezon competițional sub îndrumarea antrenoarei Lucaci Cornelia, cea care le-a descoperit și format pe recentele câștigătoare ale medaliei de bronz cu echipa națională a României la Campionatul European de Handbal, U19. Felicitări Alisia Boiciuc, Sorina Brîndușa, Denisa Romaniuc și Mihaela Rusneac! Felicitări dna.Lucaci Cornelia! Succes pe mai departe! Astfel, secția de handbal se alătură secțiilor de fotbal, volei, șah, atletism și box. Totul pentru viitorul copiilor noștri”, arată primarul Vasile Moldovan.
C.Ț.
















