Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 8 minute în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 19 minute în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 31 minute în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 59 minute în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 1 oră în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 4 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 5 ore în urmă
În Tăuții Măgherăuș continuă lucrările la proiectul de amenajare a zonei Lac Hoșteze - 5 ore în urmă
Lucrări de reparații pe Varianta de Ocolire Baia Mare - 6 ore în urmă
Parohia „Sfânta Maria” din Baia Mare a celebrat Prima Sfântă Împărtășanie - 7 ore în urmă
Modificare substanțială pentru estetică în Baia Sprie
Modificare substanțială pentru estetică în Baia Sprie
Stâlpii încărcați cu cabluri, inestetici pe alocuri, vor deveni o istorie în Baia Sprie.
„Odată cu modernizarea centrului vechi al orașului am avut ocazia de a face o lucrare pe care mi-am dorit-o de mult timp: înlăturarea stâlpilor vechi și inestetici încărcați de cabluri nefolositoare, respectiv, îngroparea subterană a rețelelor de utilități. Renunțăm la stâlpii vechi pe care de-a lungul anilor s-au montat nenumărate cabluri și fire, care au deranjat atât vizual, cât și practic. Un păienjeniș de cabluri, unele rupte, altele cu colaci de sârmă agățați provizoriu, devenit permanent, de stâlpi sau de case.
Montăm în schimb stâlpi ornamentali pe care nu se vor ancora cabluri și vor aduce farmec piațetei. Vor fi în ton cu fațadele și stilul vechi al acestei părți a orașului, punându-le în valoare. Montarea lor va continua în partea de sus a orașului pentru a obține o estetică unitară și plăcută, eliberând peisajul urban de cabluri atârnând inestetic. Sunt sigur că rezultatul final vă va plăcea. Centrul vechi va deveni, îmi doresc, un loc de promenadă, relaxare, manifestări culturale și destindere pentru băisprieni”, arată primarul Alin Sebastian Bîrda.
C.Ț.




















2 Comentarii în această postare
Gheorghe
Centrul vechi arată jalnic pt.cei care nu avem Duster de serviciu .Internatul,școală de sus,miliția,cinematograful,posta bat la ochi mai mult decât stâlpii.Tot orașul vechi e abandonat.Bine că plătim taxe și impozite! Trebuie să înghițim teoria stâlpilor?
Cornel
Sper ca acesta modificare a cublurilor puse aiurea pe stilpi foarte dezordonat sa fie facuta in tot orasul iar daca nu se pot ingropa sa fie aranjate in asa fel incit sa nu spinzure pe tot locul,iar operatorii care nu fac asta sa fie amendati…inclusiv in scarile blocurilor…