Violeta Diana Vele a cucerit Trofeul categoriei de vârstă în cadrul Festivalului „Ursulețul de Aur” - 2 ore în urmă
PS Timotei Sătmăreanul a slujit la slujba priveghiului Preasfințitului Emilian Crișanul - 3 ore în urmă
Icoana Maicii Domnului de la Rohia a ajuns pentru prima dată la Cluj-Napoca - 4 ore în urmă
28 iunie, Elon Musk împlinește 55 de ani - 4 ore în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, duminică 28 iunie 2026 - 5 ore în urmă
Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 13 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 15 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 19 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - în urmă
Poștășița pensionară din Mireș, plină de viață, la aproape 74 de ani: „Tătă viața am știut să fiu foarte activă”; Ce înseamnă cu adevărat dedicarea
Poștășița pensionară din Mireș, plină de viață, la aproape 74 de ani: „Tătă viața am știut să fiu foarte activă”; Ce înseamnă cu adevărat dedicarea
În 2018, prin octombrie, întâlneam pe străzile din Mireșu Mare, circulând, cu vigoare deosebită, o bătrână, pe bicicletă. Personaj hâtru, extrem de vioi, vârstnica pedala ca la 24 de ani. Cu toate că urma să împlinească 69 de ani…
Cornelia Ștef, fosta poștășiță din Mireșu Mare, va face 74 de ani anul acesta în noiembrie. În localitate, o știe absolut toată lumea. Ca atunci, are un batic în cap și e îmbrăcată bine. Ea știe că, pe bicicletă, în deplasare, simți mai bine frigul și îți intră în oase de nu te vezi.
Dar așa, are atâta energie și la vorbă, și la port!… Iar asta o ține mereu activă. Cornelia Ștef nu s-a dat niciodată în spate de la muncă, indiferent că au fost la putere comunismul sau actuala democrație. “Am lucrat 27 de ani la CAP, apoi încă 19 ani am fost poștășiță aici, în Mireș. 19 ani și fără nicio zi de concediu de boală”, se lauda nouă, în urmă cu patru ani și jumătate, tanti Cornelia.
”Amu îmi aduc alții mie pensia!”
Atunci, avea o pensie de 800 de lei, cu toate că trebăluia cât era ziua de lungă, umblând pe bicicletă, pentru a duce scrisorile, facturile sau presa oamenilor. După majorările din 2018, a ajuns la 1.100 de lei. Își aducea aminte, șăgalnică, de vremurile de altădată. Nu neagă că primea și câte un ciubuc. ”Am primit, nu zic nu, dar cât? Că era cât îi amu un leu. Nu știți cât îi lumea de rea”, spunea, cu regret, dar și cu un umor rural autentic, fosta poștășiță. Nu a avut o viață ușoară, și femeia recunoaște asta.
”Mi-o murit fiica și o trebuit să îngrijesc de nepoată-mea. Nu o fost ușor nicicând. Nu numai la mine. După ce m-am pensionat, o mai fost și alte poștășițe. Una, săraca, o tăt fost bolnavă. Acuma primesc io pensia de la alții, mi-o aduce acasă”, explica, femeia, cu un zâmbet caracteristic vârstei.
”Am văzut carduri bugăte, numai că nu știu să le folosesc!”
Tanti Cornelia împlinește 74 de ani în data de 1 noiembrie, chiar de Ziua Pensionarului, și în 2018, se declara fericită că e sănătoasă și poate pedala, pe aceeași bicicletă cu care împărțea, odinioară, pensia, locuitorilor din Mireșu Mare. Modernismul actual o cam încurca. ”Bine că îmi dă pensia acasă. Nu mă pricep io cu cardul. Cum, vor să deie la tătă lumea, pe card? Doară nu-s nebuni! Io am văzut carduri bugăte, numai că nu știu să le folosesc. Mie cine să-mi scoată pensia? Că io am pe nepoată-mea numa!”, spunea femeia. Între timp, fosta poștășiță răspunde la un telefon urgent și vorbește atât de tare, astfel încât o putea auzi, cu claritate, orice individ aflat pe cealaltă parte a străzii. Apoi, se urcă pe bicicletă și pedalează, așa cum a știut ea să facă ani de zile. După ce ne-a dat binețe, ne-a explicat – ”Io să bat din gură și să umblu am știut tătă viața!”. Apoi, s-a îndepărtat, pedalând, fără nicio problemă, vioaie și plină de tinerețe, exact ca la 24 de ani… Asta era în 2018. În 2023, e la fel de activă, arată primarul Ioan Mătieș. Și cu aceeași vigoare, și cu aceeași poveste, care merită spusă!
C.Ț.













