Consultații optometrice gratuite la Tăuții Măgherăuș - 8 minute în urmă
Ziua Portului Tradițional, sărbătorită la Muzeul Satului din Baia Mare prin expoziții și concert folcloric - 27 minute în urmă
90 de ani de la înființarea Muzeului Național al Satului „Dimitrie Gusti” - 1 oră în urmă
Festivalul-Concurs Național „Cântecul Neamului” revine la Sighetu Marmației cu a doua ediție - 1 oră în urmă
Centrul Cultural Pastoral din Sighetu Marmației găzduiește expoziția de icoane „Chipuri din veac, în veci” - 2 ore în urmă
David Grimal concertează la Baia Mare în spectacolul „Cele 8 anotimpuri” de Vivaldi și Piazzolla - 3 ore în urmă
Andrei Marius Mihalka, campion național la tehnici speciale în cadrul Campionatului Național de Taekwon-do ITF pentru Juniori - 3 ore în urmă
Elevi ai Colegiului „Dragoș Vodă” Sighetu Marmației, premiați la etapa națională a Concursului de Chimie „Magda Petrovanu” - 3 ore în urmă
10 mai, Ziua dedicată Păsărilor și Arborilor - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 10 mai 2026 - 4 ore în urmă
Grevă generală în prefecturi, din cauza salariilor!
Grevă generală în prefecturi, din cauza salariilor!
Angajații din mai multe prefecturi din țară au intrat în grevă luni în semn de protest față de nivelul salarizării pe care îl consideră mic în comparație cu cel al altor funcționari publici.
„Funcţionarii publici şi personalul contractual din instituţiile prefectului din ţară, declară grevă generală în data de 10 aprilie 2023. La această acţiune vor participa 1800 salariaţi prin încetarea colectivă şi voluntară a lucrului la sediul instituţiei prefectului.
Solicităm trecerea personalului angajat în prefecturi din categoria funcţiilor teritoriale în cea a funcţiilor de stat. Salarizarea personalului din cadrul instituţiilor prefectului trebuie să fie la nivelul funcţiilor publice de stat, având în vedere că instituţia prefectului este un organ de control al activităţii autorităţilor publice locale şi de conducere a serviciilor publice deconcentrate”, a transmis Sindicatul ,,Egalitatea” al Funcţionarilor Publici şi Personalului Contractual din Administraţia Publică.
Sindicaliştii reclamă că în prezent, un angajat al instituţiei prefectului are un salariu mult mai mic decât un angajat din consiliul judeţean, primării şi servicii publice deconcentrate. Protestatarii afirmă că vor continua greva cât va fi nevoie, dacă solicitările lor nu vor primi răspuns. Sindicatul „Egalitatea” al Funcţionarilor Publici şi Personalului Contractual din Administraţia Publică reprezintă Instituţiile Prefectului din judeţele Arad, Argeş, Bacău, Braşov, Bistriţa-Năsăud, Bucureşti, Buzău, Caraş Severin, Constanţa, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomiţa, Iaşi, Maramureş, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiş, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, arată hotnews.ro.
C.Ț.















