România importă energie și la prânz. Oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă arată cât de fragil a devenit echilibrul energetic - 1 oră în urmă
Dialog între suflet și pânză: Atelier de pictură pentru senioarele de la Centrul „Rivulus Pueris” Baia Mare - 1 oră în urmă
Debut pentru CS Academica Recea Junior în noul sezon al Ligii Elitelor U13 și U14 - 2 ore în urmă
Ierarhii Maramureșului și Sătmarului vor sluji la Mănăstirile Rohia și Moisei de Praznicului Adormirii Maicii Domnului - 2 ore în urmă
„Pe fus de dor”: MA RA MU aduce magia muzicii arhaice la Preluca Nouă - 2 ore în urmă
„Mândru-i jocu-n Curtuiuș” are loc în 15 august - 2 ore în urmă
48 de locuințe sociale pentru tinerii aflați în dificultate, finalizate la Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
O nouă legătură rutieră în Baia Mare: strada Gării a fost prelungită până la Bulevardul Unirii - 4 ore în urmă
54 de credincioși din comuna Lăpuș au pornit și anul acesta pe jos spre Mănăstirea Nicula - 5 ore în urmă
Expoziția de pictură pe sticlă „Icoana, izvor de har”, vernisată de Adormirea Maicii Domnului la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 5 ore în urmă
Tainele Sfinte, mai aproape de tinerii băimăreni: Biserica ortodoxă care împreună cu unitățile școlare aduce peste o mie de copilași lângă Hristos!
Tainele Sfinte, mai aproape de tinerii băimăreni: Biserica ortodoxă care împreună cu unitățile școlare aduce peste o mie de copilași lângă Hristos!
Baia Mare are lăcașuri de cult care aduc permanent alăturea lor pe copiii municipiului! Am tot scris despre exemple foarte frumoase. Astăzi ne aplecăm atenția către Parohia Ortodoxă Buna Vestire, situată în imediata apropiere a două unități de învățământ, Școala Dimitrie Cantemir și Școala Alexandru Ivasiuc.
Aici, într-un singur an, în baza bunei colaborări dintre parohie și unitățile școlare, au primit Sfintele Taine peste 1.100 copii. 1.126, mai exact, arată părintele paroh Florin Codrea. Acesta se declară mulțumit de faptul că elevii s-au putut apropia de biserică și, astfel, L-au primit pe Hristos, prin intermediul parohiei sale.
„1.126 de copii L-au primit pe Hristos la Biserica Buna Vestire din Baia Mare. Se împlinesc 20 de ani de când, în Sfântul și Marele Post al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, elevii școlilor „Dimitrie Cantemir” și „Alexandru Ivasiuc” – care „îmbrățișează” Biserica Buna Vestire din Baia Mare -, primesc Sfintele Taine ale Spovedaniei și Împărtășaniei. Anul acesta 1.126 (o mie o sută douăzeci și șase) de copii s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Mulțumim preoților care ne-au fost alături în acest demers duhovnicesc. Mulțumiri se cuvin conducerii celor două școli, doamnei director Măndița Baias și doamnei director Firuța Vele, dar și doamnelor profesoare de Religie din cele două unități de învățământ: doamna profesoară Ana Macovei, doamna profesoară Viorica Nastai, doamna profesoară Firuța Vele și doamna profesoară Ana Conț pentru calda și responsabila însoțire a copiilor pe calea lui Hristos. Proiectele începute acum 20 de ani își găsesc fireasca desfășurare în timp și pentru veșnicie. Sus să avem inimile!”, arată părintele Florin Codrea.
C.Ț.















