Sunteți invitați la Stremț unde va avea loc manifestarea cultural-tradițională codrenească „Nunta lui Ion cu Ana” - 7 ore în urmă
Victorie uriașă pentru Sorana Cîrstea la Roma! Românca a eliminat liderul mondial Aryna Sabalenka - 9 ore în urmă
Ioan Isaiu, artistul care a cucerit publicul în teatru și televiziune s-a stins la 56 de ani - 10 ore în urmă
Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare a găzduit lansarea cărții „Industria românească și mobilitatea (inter)urbană. Studiu de caz SC ASTRA VAGOANE CĂLĂTORI ARAD SA” - 12 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Hristos și femeia de la fântână – meditație la Duminica Samarinencei - 13 ore în urmă
„Cupa Rezervistului la Crap” – competiție reușită la Balta Ardusat - 13 ore în urmă
Salvamont Maramureș angajează trei salvatori montani - 14 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XII) - 16 ore în urmă
De Ziua Europei, Baia Mare lansează primul ghid bilingv pentru cetățenii non-UE - 17 ore în urmă
Echipa feminină de tenis de masă a României scrie istorie la Campionatul Mondial - 17 ore în urmă
Finanțare obținută la unitatea medicală din Borșa: Anunț important cu privire la modernizarea instituției! Ce presupune mai exact acest proiect!
Finanțare obținută la unitatea medicală din Borșa: Anunț important cu privire la modernizarea instituției! Ce presupune mai exact acest proiect!
Este oficial! Administrația locală se poate apuca de lucru la Spitalul de recuperare Borșa, arată oficialii administrației locale prin vocea primarului Sorin Ion Timiș.
„Deocamdată se va începe cu Studiul de Fezabilitate (SF) și Documentația de avizare a lucrărilor de Intervenții (DALI) pentru care am primit o finanțare de 1,8 milioane de lei de la Ministerul Sănătății. Proiectul pentru modernizarea unității medicale este amplu, iar proiectanții s-au gândit la toate aspectele pe care le implică o unitate medicală care se respectă: de la facilități pentru medici și pacienți, până la specialități noi de care are nevoie orașul.
Se va construi un nou corp de clădire pentru urgențe, ATI, bloc operator, secții de acuți – chirurgie, pediatrie, neurologie, ortopedie, ginecologiel, iar clădirea existentă va fi reabilitată și modernizată pentru recuperare: recuperare respiratorie, ortopedică și neurologică, reumatologie. Totodată, se vor moderniza și bazinele de înot și sala de sport. Pe langa aceste investiții la spital, clădirea D3 va fi transformată în Secție paliativă. Pe noul corp de clădire va fi construit heliportul și în imediata apropiere este proiectată deja o stație de ambulanțe”, se arată în anunțul primarului orașului Borșa.
C.Ț.
























