CFR a introdus în circulație primul vagon cușetă modernizat, care trece și prin Baia Mare - 3 ore în urmă
UE schimbă regulile pentru mașinile scoase din uz. Producătorii și centrele de dezmembrare vor avea obligații mai stricte - 3 ore în urmă
România importă energie și la prânz. Oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă arată cât de fragil a devenit echilibrul energetic - 5 ore în urmă
Dialog între suflet și pânză: Atelier de pictură pentru senioarele de la Centrul „Rivulus Pueris” Baia Mare - 5 ore în urmă
Debut pentru CS Academica Recea Junior în noul sezon al Ligii Elitelor U13 și U14 - 5 ore în urmă
Ierarhii Maramureșului și Sătmarului vor sluji la Mănăstirile Rohia și Moisei de Praznicului Adormirii Maicii Domnului - 5 ore în urmă
„Pe fus de dor”: MA RA MU aduce magia muzicii arhaice la Preluca Nouă - 6 ore în urmă
„Mândru-i jocu-n Curtuiuș” are loc în 15 august - 6 ore în urmă
48 de locuințe sociale pentru tinerii aflați în dificultate, finalizate la Tăuții Măgherăuș - 6 ore în urmă
O nouă legătură rutieră în Baia Mare: strada Gării a fost prelungită până la Bulevardul Unirii - 7 ore în urmă
Anunț făcut de primărie: Clădirea unei școli din Maramureș face loc unei modernizări educaționale! Ce se va construi în locul acestei clădiri!
Anunț făcut de primărie: Clădirea unei școli din Maramureș face loc unei modernizări educaționale! Ce se va construi în locul acestei clădiri!
Clădirea fostei școli cu clasele I-IV, din Buzești, se demolează. De-a lungul timpului clădirea a fost folosită ca sediu de școală, grădiniță sau a servit ca spațiu de producție pentru o firmă privată, arată autoritățile din Fărcașa.
„După ce a fost dat în folosință noul sediu al Școlii gimnaziale „Lucian Blaga” din Fărcașa, toți copiii din comună învață în acestă unitate modernă iar școala din Buzești a fost dezafectată. Intemperiile sau vandalismul au adus clădirea într-o stare deplorabilă și au obligat autoritățile comunei să o demoleze.
După demolare și degajarea spațiului prin transportul molozului, va fi implementat un nou proiect al Primăriei: construirea unei CREȘE cu 40 de locuri. Tot în aceeași incintă, așa cum s-a mai anunțat, va fi construit și un teren de sport multifunctional. Cetățenii care doresc materiale rezultate din demolare pot să se adreseze la Primărie ori să se prezinte la fața locului unde vor primi mai multe informații”, arată oficialii comunei Fărcașa.
C.Ț.
Foto, text – sursa Comuna Fărcașa

















