Ansamblul Folcloric „MARA” a dus tradițiile maramureșene pe scena Festivalului Internațional de Folclor „Ceahlăul” - 8 minute în urmă
Se lansează volumul „Mineritul în Baia Sprie – de la naționalizare la conservare și închidere”, autor Gheorghe Muntean - 16 minute în urmă
David Popovici, în finala europeană de 200 m liber după o semifinală excelentă: 1:44,56 - 42 minute în urmă
Mâine, localitățile Mocira și Recea rămân fără apă sau cu presiune redusă. Intervenție programată timp de șase ore - 2 ore în urmă
CFR a introdus în circulație primul vagon cușetă modernizat, care trece și prin Baia Mare - 5 ore în urmă
UE schimbă regulile pentru mașinile scoase din uz. Producătorii și centrele de dezmembrare vor avea obligații mai stricte - 5 ore în urmă
România importă energie și la prânz. Oprirea Reactorului 2 de la Cernavodă arată cât de fragil a devenit echilibrul energetic - 7 ore în urmă
Dialog între suflet și pânză: Atelier de pictură pentru senioarele de la Centrul „Rivulus Pueris” Baia Mare - 7 ore în urmă
Debut pentru CS Academica Recea Junior în noul sezon al Ligii Elitelor U13 și U14 - 7 ore în urmă
Ierarhii Maramureșului și Sătmarului vor sluji la Mănăstirile Rohia și Moisei de Praznicului Adormirii Maicii Domnului - 8 ore în urmă
În Municipiul Sighetu Marmației: Extindere în Maramureș a rețelei de gaz la consumatorii casnici! Sunt încă 20 străzi și locuitori din oraș!
În Municipiul Sighetu Marmației: Extindere în Maramureș a rețelei de gaz la consumatorii casnici! Sunt încă 20 străzi și locuitori din oraș!
În 27 februarie 2023, autoritățile locale au predat amplasamentul executantului lucrărilor de extindere a rețelei de distribuție a gazelor naturale pe strada Tractorului din municipiul Sighetu Marmației.
Persoanele interesate de racordarea la gaz pe strada Tractorului, sunt invitate să se prezinte la sediul societății PREMIER ENERGY din Sighetu Marmației, în vederea întocmirii dosarului individual și pentru obținerea tuturor informațiilor suplimentare.
Lucrările pe strada Tractorului, având o lungime de 2,8 km, fac parte dintr-un proiect mai amplu de extindere a rețelei de gaze naturale ce cuprinde în total 26 de străzi din municipiul Sighetu Marmației. Este vorba despre o investiție semnificativă, suportată integral de compania de distribuție a gazului, valoarea estimată a lucrărilor fiind de 8,584,785 lei fără TVA.
Cele 26 de străzi cuprinse în proiectul de extindere a rețelei de distribuție a gazelor naturale sunt următoarele: Făget, Simion Bărnuțiu, Valea Hotarului, Mocăniței, Gheorghe Doja, Mihai Tompa, Lazu Șesului, Avram Iancu, Primăverii, Unirii, Izei, Dragoș Vodă, Crișan, Câmpu Negru, Independenței, Cloșca, Doboieș, Tractorului, Eroilor, Alexandru Ivasiuc, Căprioarei, Corbului, Horea, 22 Decembrie 1918, Zimbrului și Balc Vodă. În luna decembrie s-au finalizat lucrările de extindere a rețelei de extindere a gazului pe străzile Titu Maiorescu și Vasile Ilea. În total în cadrul acestui proiect, se vor construi 18,377 km de conducte de gaz, pentru 281 de gospodării, arată primarul Vasile Moldovan.
Este cel mai curajos demers de la nebunia de la Clubul Euphobia din Sighetu Marmației, din 19februarie 2012. Doar că atunci că era operator Berg Gaz, iar acum Premier Energy. Trecerea la gaz ar avantaja Sighetu Marmației din punct de vedere economic. Dar ar însemna și un plus de siguranță față de incendiile cauzate de folosirea deficitară a surselor de foc.
C.Ț.














