Controale pentru combaterea ilegalităților în transportul de mărfuri cu risc fiscal ridicat - 38 minute în urmă
Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 1 oră în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 2 ore în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 3 ore în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 3 ore în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 3 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 3 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 4 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 5 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 5 ore în urmă
Poliția Rutieră și cifre oficiale din Maramureș: În statistica din 2022 a specialiștilor maramureșeni, au scăzut accidentele grave de circulație!
Poliția Rutieră și cifre oficiale din Maramureș: În statistica din 2022 a specialiștilor maramureșeni, au scăzut accidentele grave de circulație!
În anul 2022, în cadrul celor 1.650 (+230, +16.20% comparativ cu anul 2021) de acțiuni de supraveghere și control a traficului rutier, polițiștii au constatat 1.162 de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice și peste 29.822 (+3.932, +15.19% comparativ cu anul 2021) de contravenții prevăzute de O.U.G nr. 195/2002 și alte acte normative, arată acum IPJ Maramureș.
Permise ridicate
Au fost ridicate în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice 4.076 de permise de conducere dintre care 2.253 pentru depășirea vitezei cu mai mult de 50 Km/h, 808 pentru depășire neregulamentară, 238 pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice și 83 pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor. De asemenea au fost retrase 1.061 de certificate de înmatriculare.
Viteza rulării
Analiza efectuată asupra dinamicii accidentelor de circulaţie cu consecințe grave produse în anul 2022 arată faptul că numărul acestora a fost în scădere față de anul precedent cu 8,30%. Astfel, pe drumurile publice din județul Maramureș, s-au produs 111 de accidente grave de circulaţie (-10), în urma cărora 31 de persoane au decedat şi 87 de persoane au fost rănite grav. Principalele cauze de producere a accidentelor grave de circulaţie, înregistrate în perioada susmenţionată, au fost: viteza neadaptată la condiţiile de drum, traversarea neregulamentară și neacordarea de prioritate pietonilor, mai arată IPJ Maramureș.
C.Ț.















