Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 5 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 5 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 6 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 6 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 7 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 7 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 8 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 9 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 9 ore în urmă
E vremea ciupercilor: „Culegeam multe, câteva coșuri. Le aduceam acasă, le crepam în patru, le puneam în tepșuri una lângă alta, pă țepuși”
Pentru că e vremea culesului ciupercilor, reprezentanții Centrului Culturii Tradiţionale Maramureş ne reamintesc cum mergeau bunicii noștri în pădure după ptitoi/hribe.
„Când culegeam ptitoi, mergeam cu coșu’. Aveam câte un cuțit băgat în coș, în durături și când aflam ptitoance mândre de toamnă le tăiam cu cuțitul.
Culegeam multe, câteva coșuri. Le aduceam acasă, le crepam în patru, le puneam în tepșuri una lângă alta, pă țepuși. Făceam foc în cuptiori, da’ nu mare, scoteam jaru’ cela. Le lăsam acolo până a doua zî. Se prăjeu on pticuț da era moi. Pă ceie zî le scoteam din cuptiori și le scoteam din țăpușă, le puneam în tepșuri, făceam foc din nou, trăjăm jaru, apoi să prăjău mândru.
Aveam traistă din cânepă, le puneam la fiteu unde era cald că altfel nu stăteau, să sie tăt în căldură. Ori le agățam într-on cui și de acolo le luam. Când vroiam să mâncăm luam de-acolo după câte vroiam să facem de multe”, se precizează în Colecția Maria Mirela Poduț, Memoria Ethnologica nr. 72-73.















