Prefectura Maramureș le cere primăriilor să reducă consumul de energie - 4 minute în urmă
Angajări în învățământul băimărean: post cu normă întreagă la grădiniță - 12 minute în urmă
La Săliștea de Sus va fi dezvelit bustul lui Gavrilă Iuga, personalitate marcantă a Maramureșului - 1 oră în urmă
„Vacanță în tinda bisericii”: Ediția a IV-a a taberei de vară pentru copii are loc la Sighetu Marmației - 1 oră în urmă
Campanie de donare de sânge la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare - 1 oră în urmă
Părintele protopop dr. Stan Florin, invitat la Școala Părinților din Parohia Dumbrăvița - 2 ore în urmă
Adrenalină și cultură prin Fisculaș: Raliul Autonord Rotary revine cu cea de-a X-a ediție - 2 ore în urmă
Exercițiu! Accident cu 11 pasageri simulat în Pasul Gutâi, Maramureș - 3 ore în urmă
O nouă săptămână de tabără pentru copii în cadrul Centrului „Rivulus Pueris” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Investiții majore la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare - 3 ore în urmă
Anunț făcut de autorități: În județul Maramureș atenționare importantă pentru voluntarii care coordonează activitățile, la frontieră! Grijă mare la infractori!
Anunț făcut de autorități: În județul Maramureș atenționare importantă pentru voluntarii care coordonează activitățile, la frontieră! Grijă mare la infractori!
Din păcate chiar și în aceste vremuri apar persoane fără scrupule care vor să profite de pe urma celor loviți de soartă, în cazul nostru, cel de față în prezent, a refugiaților din Ucraina.
Fie apar samsarii care percep bani refugiaților pentru transport dintr-o parte în alta a țării percepându-le mulți bani, fie apar indivizi implicați în activități asociate crimei organizate. Tocmai de aceea este nevoie de multă atenție la frontieră, cu precădere din partea celor care coordonează activitățile de triere și relocare a persoanelor care au alergat din calea armelor care devastează Ucraina. S-au tras deja semnale în acest sens.
„Anunț pentru siguranța refugiaților care au nevoie de transport! Consiliul Județean Maramureș face un apel către voluntarii și reprezentanți ai autorităților publice prezenți în Punctul de Trecere a Frontierei din Sighetu Marmației să îndrume refugiații ucraineni spre mașinile de transport puse la dispoziție și coordonate de autoritățile publice, pentru a fi asigurată siguranța acestora și pentru a evita situațiile de abuz. Astfel, familiile de ucraineni vor primi ajutorul de care au nevoie și vor fi îndrumați către spații de cazare adecvate, pregătite pentru ei. Siguranța refugiaților primează în aceste momente de criză!”, mai arată autoritățile maramureșene.
C.Ț.
Foto interior – Maramureș pentru Viață și Familie















