Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 5 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 5 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 6 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 6 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 6 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 6 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 8 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 8 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 8 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 9 ore în urmă
Altfel de misiune salvatoare: În județul Maramureș în municipiul Sighetu Marmației o pisicuță ajutată de pompieri să coboare de pe o clădire. Imagini frumoase!
Altfel de misiune salvatoare: În județul Maramureș în municipiul Sighetu Marmației o pisicuță ajutată de pompieri să coboare de pe o clădire. Imagini frumoase!
Zi cu noroc pentru pisica Mia din Sighetu Marmației. Aceasta s-a cățărat pe o clădire din municipiu și nu a putut să se mai dea jos. Din fericire pentru ea, a fost salvată de pompieri.
”Astăzi cu ajutorul pompierilor din Sighetu Marmatiei a fost salvată o pisicuța blocată pe o cladire. Pe pisicuță o cheamă Mia și proprietara a fost prezentă în timpul salvării. Eu am auzit cum plânge de pe cealaltă parte a drumului. Am încercat cu o scară să o dau jos, dar clădirea fiind destul de înaltă nu am reușit. Așa că am sunat la 112 și am cerut ajutor. Pompierii au reușit să o salveze. Le mulțumim pentru ajutor”, arată autorul acestor fotografii potrivit colegului vasiledale.ro.
Felicitări pompierilor din municipiul Sighetu Marmației pentru promptitudinea cu care au acționat și pentru faptul că au înțeles cât de mult contează un animal de companie pentru proprietarii lor. De altfel, aceștia nu se consideră proprietari ai micilor animăluțe, ci le consideră un prieten adevărat de denădejde, un veritabil membru al familiei lor. Așadar viața lor dar și sănătatea lor respectiv integritatea fizică a lor constituie o prioritate pentru cei care ele îngrijesc. S-a dovedit adeseori că animalele sunt mai oameni decât oamenii prin empatia de care dau dovadă. Bine că este bine!
C.Ț.


















