În această seară, Jupiter și Mercur oferă un spectacol rar pe cerul serii - 6 ore în urmă
Muzică, dans și voie bună la CASPEV Baia Mare, într-un eveniment dedicat începutului de vară - 6 ore în urmă
Pictură pe față – surpriză pentru cei mici în cadrul evenimentului „Cu IA pe bicicletă” - 7 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Despre grijile vieții – între preocupări excesive și îndemnul la neîngrijorare. Scurtă meditație la Duminica a treia după Rusalii - 7 ore în urmă
Crosul Sânzienelor de la Tăuții Măgherăuș – energie, motivație și bucuria de a fi împreună - 7 ore în urmă
Slujire arhierească la Parohia Ortodoxă Slătioara - 7 ore în urmă
Erik Nagy aduce prima medalie pentru secția de natație a CS Seini la Campionatul Național - 8 ore în urmă
Moment cultural special la Tăuții-Măgherăuș: Rodica Balea, omagiată pentru contribuția sa artistică - 10 ore în urmă
Întâlnire inspirațională la Baia Mare cu artistul Damian Drăghici - 11 ore în urmă
Muzeul de Artă din Baia Mare a găzduit o întâlnire a membrilor Uniunii Scriitorilor - 12 ore în urmă
Iarna-i grea, omătu-i mare: În județul Maramureș Baia Borșa are strat foarte generos de zăpadă: 42 cm. Iată care-i configurația în regiune!
Iarna-i grea, omătu-i mare: În județul Maramureș Baia Borșa are strat foarte generos de zăpadă: 42 cm. Iată care-i configurația în regiune!
Trafic rutier in conditii de iarna. Sectoarele de drumuri nationale au carosabilul curat si umed, cu exceptia DN18, in Pasul Gutai, DN18 in Pasul Prislop si DN18B Targu Lapus, unde partea carosabila este acoperita cu un strat de zapada framantata care masoara pana la 1 cm.
S-a actionat pe sectoarele de drumuri nationale cu 20 utilaje si s-au imprastiat 111 tone de material antiderapant. Se lucreaza cu freza pentru largirea DN18, in Pasul Prislop. Sectoarele de drumuri judetene au carosabilul curat si umed. Pe sectoarele de drumuri judetene s-a intervenit cu 34 utilaje si s-au raspandit 497 tone de material antiderapant. Cerul este partial acoperit. Vizibilitatea in trafic este buna. Fulguieste in Pasul Gutai, la Viseu de Sus si in Pasul Prislop. Vantul prezinta intensificari temporare in zona inalta de munte, cu viteze de pana la 20 km/h.
Stratul de zapada masura pana la 68 cm la Cavnic, 63 cm in Pasul Gutai, 60 cm la Firiza, 42 cm in Baia Borsa, 40 cm la Baiut, 38 cm in Poiana Borsa, 36 cm la Targu Lapus, 33 cm la statia meteo Iezer, 24 cm in Baia Mare, 21 cm la Sighetu Marmatiei, 19 cm la Ocna Sugatag. Documentul Administrației Naționale de Meteorologie arată că între Baia Mare și Sighetu Marmației, în aria în care se află Poiana lui Dumitru, stratul de zăpadă depășește un metru. Debitele si nivelurile cursurilor de apa au fost usor variabile. Gheata este prezenta la malurile raurilor Tisa, Viseu, Vaser, Ruscova, Cisla, Iza, Mara, Lapus, Cosau si Cavnic. Curg sloiuri de gheata pe raul Somes. Vremea va fi astazi apropiata de normalul termic al perioadei. Cerul va fi variabil, temporar noros indeosebi in cursul noptii.
Pe arii restranse, indeosebi la munte, va ninge slab. Vantul va sufla slab la moderat cu unele intensificari indeosebi in zona montana unde va spulbera zapada. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre -9, -7 si -3, -1 grad/ grade, iar cele minime, in scadere fata de noaptea precedenta, intre -13, -9 si -7 grade. Izolat, in zonele joase, se va semnala ceata asociata si cu depunere de chiciura sau burnita care depune polei.
C.Ț.
















