S-a sărbătorit hramul Mănăstirii Baia Borșa - 1 oră în urmă
Amintirile care se întorc doar seara - 3 ore în urmă
„Muzica este stilul meu de viață” – Adina Dunca, un munte de talent confirmat de premii excepționale - 3 ore în urmă
7 decembrie – ziua în care România a pierdut moștenirea lui Brâncuși - 5 ore în urmă
Concertul solemn de colinde „Domnul pe Pământ”, de la Catedrala Episcopală din Baia Mare, ajunge la cea de-a XXI-a ediție - 5 ore în urmă
Rezultate foarte bune pentru CSM Baia Mare la Cupa României Fitness Challenge – cadeți - 6 ore în urmă
Inițiativă rară a Penitenciarului Baia Mare – deținuți la masă cu familiile lor, în afara unității - 6 ore în urmă
Un eveniment de rezonanță internațională la Academia Română, Filiala Cluj-Napoca - 6 ore în urmă
Viktor Orbán se pregătește pentru „lumea de după război” - 8 ore în urmă
Autoturism furat din Ucraina, descoperit la Punctul de Trecere Siret - 9 ore în urmă
Se mișcă natural. Fără control judiciar
Primarul Băii Mari, Cătălin Cherecheș, a scăpat de controlul judiciar, ca urmare a deciziei Curții de Apel Cluj-Napoca. DNA Cluj atacase cu contestație încheierea penală nr. 12/J/19.01.2018 a Tribunalului Cluj, care revocă măsura preventivă a controlului judiciar pentru primar. Prin Hotărârea 31/2018 25.01.2018, Curtea de Apel a respins ca nefondată contestația DNA Cluj, sentința fiind definitivă. Astfel, față de primarul Cherecheș – care a fost trimis în judecată pentru luare de mită – nu mai există nicio măsură preventivă a instanței. Sau,cum suna o cunoscută reclamă: se mișcă natural.
Primarul a mai depus la dosar o expertiză a înregistrărilor, făcută de un specialist plătit de el, prin care se contesta autenticitatea lor. Însă, DNA i-a răspuns că ”potrivit legii, un expert nu are competența legală pentru a certifica discuțiile telefonice sau ambientale”, ci doar poate îmbunătăți calitatea sunetului. În privința contestării probelor – cum sunt și aceste înregistrări invocate acum -, apărarea putea face acest lucru de la început, în camera preliminară. Cum apărarea nu a invocat aceste aspecte în faza de urmărire penală, pentru legalitatea administrării ”există autoritate de lucru judecat”.















