Controale pentru combaterea ilegalităților în transportul de mărfuri cu risc fiscal ridicat - 49 minute în urmă
Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 1 oră în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 2 ore în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 3 ore în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 3 ore în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 3 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 3 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 4 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 5 ore în urmă
Campania Națională de Colectă de Crăciun: Băimărenii sunt invitați să doneze alimente pentru cei aflați în nevoie - 5 ore în urmă
Reușită: O elevă originară din Sighetu Marmației, aur la European Girls Olympiad in Informatics. România, locul II în clasamentul pe țări al competiției (FOTO)
Încă o performanță superbă pentru o elevă originară din Maramureș. Iulia Hosu, de loc din Sighetu Marmației, a cucerit medalia de aur la European Girls Olympiad in Informatics.
Performanță remarcabilă la European Girls Olympiad in Informatics !!! Prima ediție a EGOI aduce României două medalii de aur și două medalii de argint, au anunțat reprezentanții Societății pentru Excelență și performanță în Informatică.
Medalie de aur – Iulia Hosu – Liceul Internațional de Informatică București
Medalie de aur – Iulia Slanina – Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” – București
Medalie de argint – Alexandra Mihaela Nicola – Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova
Medalie de argint – Ruxandra-Laura Nanu – Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova
România a ocupat locul II în clasamentul pe țări atât la medalii cât și ca punctaj cumulat fiind devansată doar de redutabila echipă a Rusiei. La competiție au participat 157 de concurente din 42 de țări. „Felicitări întregii echipe formate din cele 4 fete extraordinare la care se adaugă: Team Leader – prof. Veronica Raluca Costineanu – Colegiul Național „Ștefan cel mare” Suceava, Deputy Leader – stud. Alexandra Maria Udriștoiu – Universitatea din București – medaliată la Olimpiada Internațională de Informatică. Societatea pentru Excelență și Performanță în Informatică (n.red. – SEPI) sărbătorește alături de profesorii-antrenori și de părinții excelența adusă in prim-plan în această seară de fetele noastre. Ele ne aduc dovada că eforturile făcute de SEPI cu seriozitate și transparență pentru a parcurge toți pașii da la faza de selecție de masă până la cea de selecție a Loturilor Reprezentative de Informatică ale României sunt calea grea dar necesară spre performanța veritabilă”, au arătat reprezentanții SEPI.
O reacție au avut și autoritățile din Sighetu Marmației, care au elogiat performanța Iuliei. „Ce parcurs extraordinar pentru copiii de 10 ai Sighetului!!! La Zurich, în Elveția se desfășoară în această perioadă Olimpiada Internațională de Informatică, iar din lotul țării noastre face parte și sigheteanca Iulia Hosu, care după prima probă EGOI2021 a obținut locul I. Iulia Hosu a fost încă din primii ani de școală o revelație și o speranță a excelenței învățământului sighetean. Primii ani de școală i-a urmat la Școala gimnazială George Cosbuc, iar în anii de gimnaziu a fost elevă a Colegiului Național Dragoș Vodă. În clasa a VIII-a a obținut medalia de aur la Olimpiada Națională de Informatică, fiind admisă cu o bursă de excelență la Liceul Internațional de Informatică București. Știm că a hotărât să continue parcursul academic în România, ceea ce nu poate decât să ne bucure și să ne dea speranțe. Te felicităm Iulia Hosu, și am dori să ști că noi sighetenii suntem foarte mândri de tine!”, au arătat reprezentanții autorităților sighetene.
C.Ț.


















