Acțiune de voluntariat la Balta Două Veverițe din Recea. Comunitatea este invitată să participe - 12 minute în urmă
Implicare și credință: Lucrări de modernizare a infrastructurii la Parohia Poiana Botizii - 12 minute în urmă
Doi ani fără Nicu Covaci. Legenda Phoenix rămâne vie prin muzica sa - 21 minute în urmă
Mândrie pentru Baia Mare: Anamaria Suciu și Ionuț Vasian, pe podiumul Campionatului Balcanic de Judo - 26 minute în urmă
Marcel Iureș împlinește astăzi 75 de ani. O carieră de excepție în teatrul și filmul românesc - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 2 augusst 2026 - 2 ore în urmă
Andreea Ghițiu a lansat un proiect de suflet la începutul Postului Adormirii Maicii Domnului - 14 ore în urmă
Portret de artist: Ioana Călăuz, poezia ca formă de libertate - 15 ore în urmă
Ovidiu Oanță, băimăreanul de cursă lungă devenit un reper al știrilor naționale - 16 ore în urmă
Seceta începe să lase robinetele fără apă în Maramureș - 16 ore în urmă
Statistica acestui sezon de iarnă: Salvamont Maramureș a intervenit, în total, în 187 cazuri. 181 persoane s-au accidentat sau au trebuit să fie evacuate
Vremea răcoroasă și precipitațiile sub formă de ninsoare care au căzut au facilitat, în Maramureș, prelungirea sezonului de schi până în a doua jumătate a lunii aprilie.
Însă, cum vremea favorabilă practicării sporturilor de iarnă este pe cale să se încheie, administratorii pârtiilor de schi au anunțat că weekendul 17-18 aprilie este ultimul din acest sezon.
Pe cale de consecință, reprezentanții Serviciului Public Județean (SPJ) Salvamont Maramureș au emis o serie de recomandări pentru cei care își vor petrece aceste zile pe pârtii. Mai mult decât atât, oficialii au anunțat statistica intervențiilor din acest sezon de iarnă prelungit.
„Atenție la diferențele de consistență a zăpezii în funcție de oră! Dacă dimineața vorbim despre un strat dur, care necesită canturi ascuțite pentru control optim, începând cu orele prânzului și după-amiaza, zăpada se înmoaie semnificativ, solicitând articulațiile picioarelor. Recomandăm schiorilor începători care mai vor să încerce un ultim weekend înainte de închiderea oficială a sezonului de schi în Maramureș să apeleze la un instructor autorizat și să rămână doar pe pârtiile de începători marcate cu culoarea albastră.
De la începutul sezonului de schi, salvamontiștii de la SPJ Salvamont Maramureș au intervenit în 187 de cazuri, implicate fiind 181 persoane care s-au accidentat sau care au trebuit sa fie evacuate. Practicarea sporturilor de iarnă presupune responsabilitate, atât pentru siguranța proprie, cât si pentru a celor din jur! Weekend placut și sănătate multă tuturor!”, a transmis Dan Benga, managerul SPJ Salvamont Maramureș.
C.Ț.










