Vișeu de Sus, repere istorice și atestări documentare - 36 minute în urmă
Știința Explorări, la al 12-lea eșec din campionat - 1 oră în urmă
Spaimă și multe întrebări pe Aeroportul Internațional Maramureș - 2 ore în urmă
Performanțe remarcabile pentru sportivii Academiei de Șah Maramureș la Campionatul Național Școlar „Elisabeta Polihroniade” - 3 ore în urmă
Echipa de robotică sigheteană Tech-X a strălucit la „Meet The Techs” Satu Mare: strategie, pasiune și rezultate remarcabile - 3 ore în urmă
Antrenorul Minaurului, Joao Florencio, după înfrângerea cu Bistrița: „Am avut prea multe jucătoare bune cu probleme medicale” - 3 ore în urmă
Întâmpinarea Domnului – tradiții creștine și obiceiuri populare - 3 ore în urmă
2 februarie 1952 – S-a născut poetul Mircea Petean - 4 ore în urmă
Avertizare importantă de la Salvamont – atenție sporită în Munții Gutâi! - 4 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, luni 2 februarie 2026 - 5 ore în urmă
Este funcțional!: Podul plutitor de la Tămaia a fost pus pe apă după ce a fost reparat (FOTO)
Podul plutitor de la Tămaia a fost reparat și pus pe apă, devenind, începând cu vineri, 9 aprilie, funcțional, au anunțat autoritățile din comuna Fărcașa.
Mai exact, bacul de la Tămaia asigură legătura cu malul drept al râului Someș facilitând accesul fermierilor care au pământ dincolo de râu.
Costurile reparațiilor au fost suportate, o parte de către Primărie iar o altă parte de persoane particulare. Pe lângă lucrările la pod s-a amenajat și rampa de intrare-ieșire.
Acesta este cel de-al doilea pod plutitor functional de pe teritoriul comunei, alături de cel la Sârbi. Persoană de contact – Radu Șerban, telefon: 0755.582.850, au mai arătat autoritățile locale.
C.Ț.


















