Urmează să vă pensionați din învățământ? De la 1 septembrie ar putea deveni aplicabilă prima de două salarii de bază - 42 de minute în urmă
Dan Daniel, unul dintre cei mai îndrăgiți violoniști ai Maramureșului, își sărbătorește ziua de naștere - 2 ore în urmă
Țara Lăpușului a trecut din nou Prutul. Artiști din Târgu Lăpuș, la Căpriana și Scoreni - 2 ore în urmă
Centru nou de recuperare neuromotorie pentru adulții cu dizabilități, în Baia Mare - 4 ore în urmă
Alertă de urs pe strada Colonia Topitorilor din Baia Mare. A fost transmis mesaj RO-Alert - 6 ore în urmă
Sfântul Alexandru – La mulți ani celor care îi poartă numele! - 6 ore în urmă
30 august 1950: s-a născut profesorul Dan V. Achim, un nume legat de istoria și memoria Maramureșului - 7 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 30 august 2026 - 7 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Meditație la pilda lucrătorilor celor răi; Duminica a 13-a după Rusalii - 18 ore în urmă
La o cafea cu Ioan Marchiș. Despre Pintea, George Pop de Băsești, „Arcul Solar” și memoria unui oraș - 18 ore în urmă
Femeia care a ucis cu mașina două fete, în Capitală, lăsată în libertate
Femeia care a provocat accidentul teribil în care au murit două fete, în București, va fi eliberată. Judecătorii au respins cererea parchetului de arestare preventivă.
Magistrații de drepturi și libertăți de la Judecătoria Sectorului 2 au decis să respingă cererea Parchetului de arestare preventivă și a plasat-o pe femeie sub control judiciar pentru următoarele 60 de zile.
Nu este o decizie definitivă, iar procurorii o pot contesta, însă ea este executorie, ceea ce înseamnă că femeia poate pleca acasă imediat ce va expira măsura reținerii, în după amiaza de marți.
Femeia are o serie de obligații de respectat pe durata anchetei, între care să nu ia legătura cu martorii din acest caz și să se prezinte la Poliție și Parchet atunci când este chemată.
Femeia este cercetată pentru ucidere din culpă, iar procurorii au decis să o rețină luni, după ce au sosit rezultatele expertizei INML, care arătau că femeia consumase alcool înainte de a se urca la volan.
Sursa – digi24.ro.











